Ezért ne terítse be gyerekei fotóival a Facebookot

Az aggasztó jelenségre már külön szó is született: sharenting.

  • HVG Extra Pszichológia HVG Extra Pszichológia
Ezért ne terítse be gyerekei fotóival a Facebookot

Sok szülő szinte megállás nélkül pakolgatja kisgyerekeiről készült fotóit, videóit a közösségi médiafelületekre. A jelenségnek angolul már önálló neve van, ez a sharenting – a kifejezés a share (megoszt) és a parenting (gyereknevelés) szavak összevonásával keletkezett.

A Michigani Egyetem felmérése szerint a már-már normává vált szokás mögött két dolog húzódik meg: a félelem a magánytól és a szülői szorongás csökkentésének igénye.

És bár a közönség általában cukinak tartja ezeket a tartalmakat, a kicsik életének kiteregetése nem károk és veszélyek nélkül való. Egyrészt a gyereknek, mire maga is használni kezdi majd a közösségi oldalakat, már tetemes, saját maga által jóvá nem hagyott digitális története lesz, amit kellemetlennek érezhet.

Másrészt a személyes információk biztonságával kapcsolatos aggályok is felmerülnek: „a gyerekek magánéletének tiszteletben tartásáért pedig a szülők felelnek” – emeli ki Sarah J. Clark kutatásvezető.

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben test és lélek kölcsönhatásával, pszichoszomatikával és az öngyógyítással foglalkozunk.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


A HVG Extra Pszichológia negyedévente megjelenő női magazin - tematikus lapszámaiban olyan érdekes és informatív témákkal foglalkozik, amelyek nap mint nap felbukkannak életünkben. A magas színvonalú, szórakoztató magazin igényes tartalmával legalapvetőbb élethelyzeteink nehézségeire kínál megoldási alternatívákat.
Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?