Ennek tükrében igen kellemetlenül érte az angol Miniszterelnöki Hivatalt, amikor a napilap a minap arról számolt be, hogy Cherie Blair ember jogi beszédét 25 000 fonttal (csaknem 9,5 millió forint) honorálták a tavalyi Jeddah-i (Szaúd-Arábia) Gazdasági Fórumon (JEF).
Cherie Blair. A beszélő asszony |
A képviselők és miniszterek összeférhetetlenségi szabálya az angol parlamentben is létezik, és a hatályos rendelkezésekkel egyezően meghatározott tevékenységek végzését tilalmazzák. Ebben benne van az is, hogy a miniszterek és képviselők házastársai nem folytathatnak kereső tevékenységet, ha a jövedelem, vagy a gazdasági tevékenység kapcsolatba hozható férjük politikai pozíciójával.
A JEF igen magas presztízsű találkozó, a szaúdi gazdaság főbb tényezői (magántőkések, vállalatok) szponzorálják az eseményt, akik szoros kapcsolatba vannak az uralkodó dinasztiával. A fő szponzorok között többek között ott van a Bin Laden család is (a család hivatalosan kitagadta Oszama Bin Ladent).
Cherie Blair leánykori nevén Cherie Booth-ként szerepelt a Fórumon, de a szaúdi kormány nem rejtette véka alá, hogy itt Tony Blair feleségéről van szó. A JEF szóvivője szerint „Mrs. Blair-t azért választották, mert nemzetközileg elismert emberjogi ügyvéd, és mert személyét nagy érdeklődés övezi. A fórum népszerűsítésében kulcs fontosságú, hogy elismert, híres emberek is megforduljanak az előadók között. A pénz pedig nem akadály.”
Tény, Cherie Blair minden követ megmozgatott, hogy az eseményen részt vehessen. Egy, a téli olimpiával kapcsolatos non-profit, reprezentatív találkozóról szállt első osztályon Jeddah-ba. A Fórumom összesen öt órát töltött, mielőtt szintén első osztályon haza repült. A SAA (szaúdi légitársaság), amely ugyancsak a JEF szponzora, ingyen utaztatta az ügyvédnőt, akinek a szállodai számláját a JEF más szponzorai állták, honoráriumával együtt.
Harvey Thomas, Margaret Thatcher volt miniszterelnök rendezvényszervezője így nyilatkozott a Fórumról: „A JEF-en előadó szakértők többsége egyáltalán nem kap honoráriumot, hiszen az önmagában privilégium, hogy egy ekkora presztízsű gazdasági fórumon véleményt nyilváníthatnak. A JEF csak kivételes esetben fizet és öt számjegyű honoráriumot és ekkora összeget eddig csak Al Gore, Bill Clinton és Gerhard Schroeder kapott” És Cherie Blair, akit egyébként elkísért az útjára egyik tanácsadója, és két biztonsági őr a Scottland Yardtól, akik a Miniszterelnöki Hivatal alkalmazottai, és az angol adófizetők pénzéből kapják keresetüket.
A Downing Street szóvivője hangsúlyozta Cherie Blair leánykori nevén Cherie Booth-ként szerepelt a találkozón, és visszautasította a vádat, hogy itt bárminemű összeférhetetlenség állna fent.
Krisztina O'Brien