Szexuális orientáltság szerint osztják a támogatásokat?
Az Egyesült Királyság színészeinek és színházvilágának mostantól a a hálószoba titkaikat is fel kell tárniuk, ha támogatásért folyamodnak a Művészetek Tanácsához. A kérvényt benyújtó társulatoknak ezúttal válaszolnia kell olyan kérdésekre, hogy hány tag biszexuális, homoszexuális, leszbikus és hánynak „nem ismeretes” a preferenciája.
Audrey Roy, a támogatásokért felelős igazgató szerint ebben semmi kivetnivaló nincsen, hiszen a tanácsnak meg kell ismernie a nézőit és azokat, akik a támogatásokat felveszik. „Mi szélesebb kört értünk azon, amikor a diverzitásról beszélünk és nem csak a vallási, faji, etnikai hovatartozást vagy fogyatékosságot értjük ide, hanem a szexuális orientáltságot is.” - nyilatkozta a The Times napilapnak és hozzátette, a 22. kérdés a támogatásért folyamodók kérdőívén nem kötelező. Ezzel szemben a nyomtatványon fel van tüntetve, hogy a kérdésre válaszolni kell valamilyen módon.
Ian McKellen |
Michael Frayn a Noises Off komédia írója szerint ezzel az erővel olyan kérdéseket is feltehetne a tanács, mint hogy „hány ember rövidlátó vagy hogy hány visel barna zoknit, hány pedig feketét.”
A kérdőív kijelenti, hogy a kérdések kormányzati célokra kellenek és nem befolyásolják a támogatások elbírálását. De ezt az állítást a Kulturális és Sport Minisztérium visszautasította. „ Mi teljesen megértjük, hogy mint felelős társadalmi szervezet a Művészetek Tanácsa figyelemmel kíséri a támogatást felhasználó programokat. De a kérdőíven szereplő szexuális orientáltságra vonatkozó kérdés nem szolgál kormányzati célokat.” - mondta a kormányszóvivő.
Julian Spalding, a Sheffield, Manchester és Glasgow régió múzeumainak volt igazgatója nem érti az összefüggést. „Ez drasztikus beavatkozás valakinek a személyes dolgaiba és a privát életébe. Hogy ki mit és kit szeret az ágyban, ahhoz a tanácsnak semmi köze.” - nyilatkozta Spalding.
Vanessa Redgrave |
Egy évvel ezelőtt a kulturális titkár Jame Prunnel ígéretet tett a színház társadalomnak arra, hogy többet nem kell a tanács nyers és kellemetlen célpontjává válniuk a támogatások megszerzéséhez. Ennek ellenére, a tanács ki tudja, mi okból a faji és etnikai hovatartozást is rendszeresen figyeli.
Az Egyesült Királyság állítólag modern és haladó ország. Híres arról, hogy tiszteletben tartja a kisebbségek jogait és az emberi jogokat, mégis úgy néz ki, néhány intézmény nem követi ezt a tradíciót. Ennek ellenére arra még senkinek sem sikerült válaszolni, hogy ezek az információk milyen módon befolyásolják a kulturális támogatások elosztását?
Mert az információ gyűjtés önmagában nem bűn, de a döntéshozó asztal mögött is csak emberek ülnek, és minden ember akarva és akaratlanul is a saját preferenciái és ízlése szerint dönt. Így tehát ha az információ a kérelmezők szexuális orientáltságáról bekerül a kérdőívre, az minden kétséget kizáróan befolyásolni fogja a döntést, ha tetszik, ha nem. A kérdés csak az, hogy ezt negatívan vagy pozitívan teszi?
Krisztina O'Brien