Tetszett a cikk?

A művészetek szabadsága időnként nem csak az erotika terén csap át szabadosságba: az alkotás lázában a készítők hajlamosak kreatívan kezelni a történelmi tényeket is, hiába látszik olyan igazinak minden a vásznon. A leginkább hazudós filmeket gyűjtöttük össze.

A legtöbb film tele van hibával, belóg a mikrofon, bevillan egy oda nem illő tárgy, feltűnik a háttérben egy autó, de ezek legalább véletlenül keletkeznek – ellentétben a történelmi ferdítésekkel. Mert az igazság valahogy sosem elég izgalmas a filmkészítőknek. A britek viszont meglehetősen érzékenyek a dicső történelmi múltra, úgyhogy nagyon is számon tartják, ki miben tévedett, két listán is tárgyalják a ferdítős filmeket; ezekről válogattuk össze saját top 5 összeállításunkat.
 
5. Gladiátor
A 2000-ben készült Gladiátor évekig népszerű maradt, Ridley Scott rendezése és Russell Crow alakítása felkeltette az érdeklődést az ókori Róma iránt. Remélhetőleg egyetlen néző sem vette készpénznek, amit a filmen látott, mert Maximus természetesen nem létezett és Commodus is egészen más volt valójában. Bármilyen remekül sötétítette a film a császár jellemét, nem volt szerelmes a saját húgába, annyira nem, hogy megölette, amikor összeesküdött ellene. És a császárt ha nem is ágyban, párnák közt, de egyáltalán nem az arénában ölték meg, hanem 12 évnyi uralkodás után egy birkózó vízbe fojtotta a saját kádjában. Ez sem mutatott volna csúnyán a vásznon, de a digitális tigriseket ki kellett volna hagyni - micsoda veszteség.

4. Pearl Harbour
Jóval közelebb áll a mához a második világháború időszaka, ennek ellenére ritka, hogy a mozgóképes változatok igyekeznének valósághűen ábrázolni. Minél látványosabb egy film, annál nagyobb az esély, hogy a múlt szirupos lányregénnyé alakul, tűzijátékkal. A Pearl Harbourt eredetileg két igazi katona élete ihlette, de George Welch és Kenneth M. Taylor nem igazán volt elégedett a hatalmas költségvetéssel készült és a pénztáraknál igen jól szerepelt alkotással. Taylor “túlságosan szenzációhajhásznak és torznak” nevezte nem sokkal halála előtt – és biztos a japánoknak is megvolt a maguk véleménye.


3. Apocalypto
Mel Gibson több filmmel is szerepel a listákon, úgy látszik, az az akkurátus hitelesség, amivel Jézus élete felé fordult, máskor nem annyira jellemző rá, legalábbis a maja kultúrákkal foglalkozó történészek és antropológusok szerint biztosan nem. Zachary Hruby, a kor és a térség egyik szakértője például azt mondta a National Geographic magazinnak, hogy számos tévedés szerepel az Apocalyptóban, alaposan eltúlozták például az egész történet alapját jelentő kegyetlenséget és erőszakot – de persze akkor senki nem izgult volna annyira.

2. Young Victoria (A fiatal Victoria)
Még egészen friss élmény, a magyar bemutatónak dátuma sincs, a Young Victoria, amely a britek saját becses történelmének egy darabjából csinál viccet. A forgatókönyvíró, Julian Fellowes ugyan azt állítja, fontos volt számára a pontosság és a hitelesség, ennek ellenére simán beleírt egy soha meg nem történt balesetet. Igaz, az a bizonyos merénylői golyó valóban eltalálhatta volna Albert herceget, de a valóságban a királyi pár egyik tagja sem sérült meg. Fellowes szerint ez a változtatás szükséges volt, hogy a nézők lássák, Albert milyen bátor és önfeláldozó volt. Hát igen, a történelem nem elég romantikus, a szándék nem elég, kell a vér is.

1. i.e. 10000
És végül egyik örök kedvencünk, ami már annyira nevetségesen zavaros, hogy kétséges, egyáltalán lehet-e esetében történelmi tévedésekről beszélni, vagy inkább alternatív valóságról van szó. Időszámításunk előtt 10000-ből ugyan aránylag kevés konkrét adatunk van, de azért az már remélhetőleg mindenkinek feltűnik, hogy a mamutok és a piramisok nem igazán passzolnak össze, hogy a többit nem is említsük. Az egyébként tehetséges Roland Emmerich végre beláthatná, hogy a világ túllépett a Csillagkapun, efféle vicceknek már legfeljebb egy tévésorozatban van helye, nem pedig a moziban, kicsit több komolyságot kérünk.


KM
A Kövér László által kiszabott büntetésekről szavaz a parlament

A Kövér László által kiszabott büntetésekről szavaz a parlament

A Nagy Duett élő adásában jelentette be Sydney van den Bosch, hogy várandós

A Nagy Duett élő adásában jelentette be Sydney van den Bosch, hogy várandós

És akkor Trump megmondta, Putyin mekkora szívességet tett Ukrajnának

És akkor Trump megmondta, Putyin mekkora szívességet tett Ukrajnának

„Hogy Viktornak legyen egy szar napja” – új sorokkal bővült Krúbi slágere

„Hogy Viktornak legyen egy szar napja” – új sorokkal bővült Krúbi slágere