Karácsonyi játékajánló: társas 4 éveseknek
Nem könnyű a választás a milliónyi játék közül, ezért néhányat megnéztünk közelebbről és alaposan kipróbáltuk őket...
Nem könnyű a választás a milliónyi játék közül, ezért néhányat megnéztünk közelebbről és alaposan kipróbáltuk őket, hogy első kézből származó tapasztalatainkat megoszhassuk olvasóinkkal. A Játszva megismerjük a színeket elnevezésű társasjáték az irodában, egy értekezleten zajos sikert aratott a kollégák körében, a meleg, monotón környezetben remek figyelemelterelőnek bizonyult. De mivel nem a fáradt újságírók a célcsoport, ezért inkább megkértünk egy saját gyermekkel is rendelkező óvónőt, hogy tesztelje, alább az ő véleménye olvasható.
„A játék célja, hogy az azonos motívumsorokat kell színek és formák szerint összeállítani. Az nyer, akinek a leghamarabb sikerül a saját színeit kidobnia, és az ábrasorát teljesen kiraknia”- mutatja be a játék szabályait annak rövid internetes ismertetője a forgalmazó Keller és Mayer oldalán.
Ettől a leírástól ugyan nem lettünk okosabbak, szerencsére a játékismertetőből hamar kiderült minden. Amikor kibontottuk a dobozt, tartós, szépen megrajzolt puzzle darabokat találtunk benne, az élénk színek hiánya azonban már az első pillanatban feltűnt. Ahhoz képest, hogy a kirakós azt a célt szolgálja, hogy a gyerek megismerje a színeket és kialakuljon benne a pontos színfogalom, elég halványra sikeredett a színezés. A Keller & Mayer honlapon a játékleírás mellé bemutatott színek még jók lettek volna, de sajnos az eredeti jóval haloványabb volt, pedig ez igen fontos lenne ahhoz, hogy a gyereknek legyen mire emlékeznie.
A játék szabályait a tesztalanyként használt négyéves kisfiú gyorsan elsajátította, rutinosan játszottunk már első alkalommal is. A végét egy kicsit meg lehetett volna variálni, ugyanis a figyelem gyorsan lankadt, amikor már csak felváltva dobáltuk a kockát, mert mindkettőnknek egy-két szín hiányzott a sorból. Ezt az időt egy ilyen korú gyereknél csak viccelődéssel lehet elütni, máskülönben gyorsan otthagy minket, aztán dobálózhatunk magunkban.
A játékot a gyártók 3-6 éves gyerekeknek szánják - ismétlés a tudás anyja -, ennek ellenére mi már nem ajánlanánk 5-6 éveseknek, nem hiszünk ugyanis abban, hogy egy akkora gyereknek még ilyen játékra lenne szüksége. Ha esetleg hiányos lenne a színfogalma, akkor is inkább egy bonyolultabb játékformát választanánk, amivel a gondolkodása is fejleszthető a színnevek elsajátítása mellett. Magát a társasjátékot, ha értékelnünk kellene, a ma ismert és gyártott játékok tükrében átlagos (közepes) osztályzattal jutalmaznánk - jó játék lehet egy 3-4 éves gyermek számára, aki még nem biztos a színnevekben.
Tartalom: 52 illeszthető puzzle elem, 1 színes dobókocka