Ki a fene az a Dirk Gently?
Douglas Adamsről tudni kell, hogy sok mindennel foglalkozott életében: volt a Monty Python egyik szerzője, humorista...
Douglas Adamsről tudni kell, hogy sok mindennel foglalkozott életében: volt a Monty Python egyik szerzője, humorista, kórházi mindenes, istálló építő és csirkeól-takarító. Biztonsági őr is volt egy qatari családnál, akik az olajból gazdagodtak meg. Kedvenc könyveink – éppen a Mester tollából – a világ egyetlen ötrészes trilógiájának kötetei. Ezért széles, bárgyú mosollyal csaptunk le az éppen megpillantott alkotásra, amit eddig még nem olvastunk. A cím láttán, a következő kérdések fogalmazódtak meg bennünk: Ki a fene az a Dirk Gently? Van ilyen, hogy holisztika? Van-e ennek az egésznek köze a delfinekhez? Igaz-e, hogy gyorsforgalmi út épül a közelben? És nem mellesleg, kapunk-e választ ezekre a kérdésekre?
A könyv címszereplője nem kevesebbet hajt végre, minthogy megmenti az emberiséget a teljes pusztulástól, ráadásul díjmentesen. Dirk kelet-európai vámpír-ivadék és mint neves elődje, Drakula gróf, Londonban garázdálkodik. Magándetektív, specialitása az eltűnt hozzátartozók felkutatása. Időt, pénzt nem kimélve űzi prédáját, ha szagot fog. Mivel nem allergiás sem a napfényre, sem a rumpuncsra, legutóbb még a Bahamákon is járt. Dirk Gently a holisztika alkalmazója, a holisztikus kifejezés arra a meggyőződésre utal, hogy a világban alapvetően minden mindennel összefügg. Egyéni módszere, hogy az utcán a legelső szembejövőt követve eljut aktuális ügyének megoldásához.
Persze Dirknek akarva-akaratlan segítői is akadnak: a kor legnagyobb brit számítógép programozója, egy szimfónikus zenekar csellistása, egy Cambridge-i professzor, egy ló, III.György angol király, egy meggyilkolt milliomos szelleme, valamint egy idegen, aki az űrhajójára szeretne visszajutni. Kiemelt szerepet kap egy robot, akinek feladata Elektromos Szerzetesként mindent elhinni az ember helyett és rózsaszínben látni az egész világot. Kiderül még, hogy vannak, akik az orrukat piszkálják, mások rendszeresen vernek öregasszonyokat az utcán. Az egyik legfontosabb: mindig jó módszer nagybetűvel írni azt, amiről a leghalványabb elképzelésünk sincs. A Dirk Gently Holisztikus Nyomozóirodája Című Könyvet Ajánljuk Mindenkinek. A Mű Scifi Detektív Thriller Regény.
Miután végigolvastuk Douglas Adams 1987-ban írt művét – amelyet Gieler Gyöngyi fordított magyarra –, háromszögeléssel felmértük a dolgok alapvető összefüggéseinek vektorait, majd ezek nyomait pontosan követtük, és megkaptuk a válaszokat a fenti kérdésekre is: Svlad Cjelli. Igen. Nincs. Nem. Igen.
Eltelt egy hét és egy ismeretlen hang a következő üzenetet hagyta a rögzítőnkön: Nem gondoltátok, hogy Mrs.Sauskind Roderick nevű kandúrja azonos Schrödinger macskájával?