Csak mítosz, hogy a balkezesek tehetségesebbek?
„Meglehetősen széles mintát vettünk alapul, kísérletei alanyainkat az Egyesült Államokból, Nagy-Britanniából és...
„Meglehetősen széles mintát vettünk alapul, kísérletei alanyainkat az Egyesült Államokból, Nagy-Britanniából és Ausztriából valók, így biztosra mondhatjuk, hogy a témát övező mítoszok nem állják meg a helyüket” – fogalmazott Mike Nicholls, a Flinders Pszichológiai Egyetem munkatársa, aki maga is balkezes. Minden esetben bevontak néhány családtagot is a kutatásba, és a balkezesek legtöbbször rosszabbul teljesítettek, mint a testvéreik.
Nicholls professzor, mielőtt a Flinders Egyetemre érkezett volna, 17 évig kutatta Melbourne-ben az agy működését. Elmondta, hogy a jobb- vagy balkezesség az agyi asszimetria eredménye. „A legtöbb állat esetében egyforma a két oldal működése, az emberi agy azonban felosztja a két oldal között a feladatokat.” A professzor és kutatócsoportja most a térlátást vizsgálja, és azt, hogy a jobbkezes többség hogyan észleli a bal oldalán található tárgyakat. Az agy ugyanis hajlamos arra, hogy tevékenységeink során jobbra húzzon, legyen szó egy kerekesszék irányításáról, egy sétáról, vagy egy gól belövéséről.
„Az agy különbséget tesz a közeli és a távoli dolgok között. Amikor arra kértük a focistákat, hogy két pont között középre próbálják meg berúgni a labdát, legtöbben a célterület jobb oldalára lőttek” – mondta el Nicholls, aki reméli, hogy a kutatási eredményeket az agyi károsodást elszenvedettek gyógykezelésében is fel tudják majd használni.