szerző:
life-style.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen egyesület szerint Magyarországon a legóvatosabb becslések alapján is hetente...

A Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen egyesület szerint Magyarországon a legóvatosabb becslések alapján is hetente legkevesebb egy nő hal bele a családon belüli erőszakba: férje, volt férje vagy partnere agyonveri az áldozatot. Ez évente legalább 52 nőt jelent. Hazánkban többszázezer olyan gyerek él, aki hozzátartozó által elkövetett testi, lelki vagy szexuális erőszak áldozata. Bántalmazott gyereknek minősül az a gyerek is, akit szülei nem vernek, de azzal a tudattal nő fel, hogy apja veri az anyját.

null

A rendőrség összefoglalója szerint a gyermekek áldozattá válása szempontjából ki kell emelni a családon belül elszenvedett, különböző fokú és súlyú bántalmazásokat, amelyek látenciája igen nagy. Leggyakoribb deliktumok körébe tartozik a testi sértés, szemérem elleni erőszak, kiskorú veszélyeztetése, személyi szabadság megsértése. Az UNICEF a gyermekbántalmazások gyakoriságát és súlyosságát tekintve a világ legveszélyesebb helyei között tartja számon hazánkat. 1986-1990 között a 0-14 éves gyerekek 5,7%-a volt súlyosan veszélyeztetett, elhanyagolt, bántalmazott Magyarországon, ez a mutató nem javult sokat az elmúlt évek során.

Ismerős fogalmak ezek, és a száraz megfogalmazás mögött ott lapulnak azok a történetek, amelyeket mind hallottunk már. Akár csak a híradóban, akár ismerősöktől, legrosszabb esetben saját közvetlen környezetünkben történt már hasonló eset. Ezek olyan dolgok, amelyekről nem divat beszélni, pedig súlyos problémáról van szó, de gyakran a félelem és a kiszolgáltatottság érzése erősebb. Pedig változtatni kell, és ma már ez egyáltalán nem lehetetlen.

Első persze maga a felismerés: egyedül nem megy. Segítség pedig van, akár névtelenség megőrzésével is. A teljesség igénye nélkül összegyűjtöttünk pár alapítványt, ahol szakemberek tesznek meg minden azért, hogy a családon belüli erőszak áldozatai (legyenek azok gyermekek, nők vagy akár férfiak is) segítséget kapjanak, és új életet kezdhessenek - félelem és fájdalom nélkül.

 

null
Az erőszak formái
Szakértő segítségét kértük, hogy néhány szóban össze tudjuk szedni a családon belüli erőszak formáit, illetve azokat az ismertető jeleket, amelyekről felismerhető lehet ez a jelenség. Lázár Ildikó egyéni tanácsadó, terapeuta, tréner hosszú évek óta foglalkozik kineziológiával, család- és párterápiával, és egy egészen egyedülálló női tréninget is kidolgozott. Véleménye szerint a családon belüli erőszak nagyon súlyos probléma hazánkban, ő maga is gyakran találkozik ilyen esetekkel. Külön nehezíti a helyzetet, hogy a nők bántalmazása és a gyerek verése is nemzedékeken keresztül helyes, fontos cselekedetnek számított (egészen durva formákban is), és a bántalmazott családokból kerülnek ki a következő generációk bántalmazói és bántalmazottjai is.

A típusokat tekintve Lázár Ildikó négy nagyobb csoportot nevezett meg, mint a testi bántalmazás, a lelki bántalmazás, a szexuális bántalmazás, valamint a súlyos elhanyagolás. Ezek mindegyike azonosítható tüneteket mutat, de fontos tudnunk, hogy gyakran téves következtetéseket vonhatunk le. Minden gyanú lehet megalapozott, de a családok életébe nem láthatunk bele. Ezért fontos, hogy valóban képzett szakemberekre bízzuk annak eldöntését, hogy mi állhat egy család "szokatlan" viselkedésének hátterében, és a hatóságra bízzuk annak mérlegelését, hogy mit kell tenni a családon belüli erőszak esetén.

A gyermek elleni erőszak
Vannak tehát bizonyos jelek, amelyek erőszakra utalhatnak. Gyermekek esetében fizikai bántalmazás esetén a bőrön vérömleny, karmolás, égés, verés tünetei, régi hegek, arcon az ütést adó kéz lenyomata, fojtogatás nyoma. A viselkedés is árulkodó lehet, például megretten a váratlan érintésre, üres, riadt tekintettel néz, vagy nagyon éber, fejét elrántja, ha valaki meg akarja simogatni, túlzottan alázatos, engedékeny vagy agresszív, állandó védekezőállásban, feszülten áll, ellenséges és bizalmatlan, vagy mindig szomorú.

null

Elhanyagoltság esetén árulkodó lehet a rossz minőségű bőr, koszos ruha és test, száraz, ritka haj (lehet kitépés miatt is), rendellenes étvágy (falánkság), magatartási zavarok, hisztérikus dühkitörések, féktelen rosszalkodás, baleseti hajlam, apátia.

Érzelmi erőszak esetén azt vehetjük észre, hogy a gyermekre jellemző a természetes életöröm hiánya, közömbösség, érdektelenség, a korhoz nem illő komoly viselkedés, gátlásosság, alvászavar, fejfájás, étvágytalanság, túlzott alázatosság, engedékenység, csökkent önbecsülés, izolációs törekvés, bizalmatlanság, fokozott szeretetigény.

A legnehezebb a szexuális zaklatás felismerése, de sajnos erről is muszáj beszélnünk. Itt a fizikai tünetek az egyértelműbbek: ismeretlen okú vérzés, folyás, nemi betegség, genitális vagy anális viszketés, ismétlődő húgyúti infekciók, éjszakai ágybavizelés, alvászavar, étvágytalanság, illetlen szexuális játék, szexuális jelek (rajzban, játékban), túlzott tudás a témáról, genitáliák mutogatása, regresszió. Kamaszok esetében a visszatérő hasi fájdalom, gyakori fejfájás, alvászavar, étvágytalanság, aszociális magatartás, epileptoid rosszullét, provokáló szexuális magatartás is lehet árulkodó jel, de ezeket valóban nagyon nehéz szaktudás nélkül azonosítani.

A nő elleni erőszak
A családon belüli erőszak legelterjedtebb, legláthatatlanabb, legnehezebben leküzdhető formája a feleség, vagy élettárs bántalmazása. Hazánkban minden 8-9. nő bántalmazást szenved el a hozzá legközelebb álló férfitől - árulja el nekünk Lázár Ildikó, aki szerint az a legrémisztőbb, hogy az áldozatok közel negyedét várandós állapotban is bántalmazzák. Az itt zajló folyamatokat sokkal nehezebb megérteni, hiszen egy felnőtt ember elvileg könnyebben szakad el, mint egy függésben lévő gyermek, de a gyakorlat azt mutatja, hogy a bántalmazott nők nagy része beleszokik szerepébe, bizonyos értelemben követett női ideál is az áldozati szerepkör. A bántalmazott az elkövető mellett marad, mert hisz abban, hogy a férfi megváltozik; azt gondolja, ha megteszi, amit a férfi akar, akkor elkerülheti vagy legalábbis csökkentheti a verés mértékét, gyakoriságát; esetleg abban bízik, hogy maradásával meggyőzheti a férjét szerelméről, mert az ő kötelessége összetartani kapcsolatot; hisz abban, hogy észérvekkel meg tudja győzni a férfit; hisz a férfi bocsánatkérésében (többet ez nem fordul elő), illetve szégyenkezik mindkettőjük viselkedése miatt, ezért inkább nem keres külső segítséget.

Flickr (Creative Commons)

Ahogy az erőszak és a férfi uralkodása egyre keményebb lesz (mert az lesz), a nő már csak retteg, mert a férfi azzal fenyegeti, hogy megöli őt, a gyerekeket, a nő családját; mert azt hiszi, sosem fogja őt más szeretni; mert úgy érzi, már nem ő irányítja az életét, kontrollvesztett állapotba kerül; depressziós lesz; úgy hiszi, nincs más választása; már komoly fizikai és/vagy lelki sérülései, állandósult pszichoszomatikus zavarai vannak. A szexuális erőszak itt már csak hab a tortán, olyan érzelmi rabszolgaságról van szó, amit nem is lehet szavakkal elmagyarázni.

A tünetek azonban itt is árulkodóak lehetnek, bár a felismerés valóban nagyon nehéz. Itt főleg előjeleket vizsgálhatunk, elsőként a férfin szúrhatjuk ki az erőszakra hajlamos tüneteket, mint például a súlyos kommunikációs problémák, agresszív megnyilvánulások, féltékeny, kontrolláló magatartás, korai elkötelezettség, izolációs törekvések, irreális elvárások, túlérzékenység, mindig más emberek hibáztatása a problémák miatt, a szexuális együttlét kierőszakolása (persze az elején még csak érzelmi eszközökkel), sértő megjegyzések, a férfi és női szerepek erős elkülönítése, dühkitörések, tárgyak csapkodása, rugdosása, esetleg viták erőszakos lezárása. Az erőszakot elszenvedő nőt szinte képtelenség felismerni, hiszen gyakran kompenzál, úgy tesz, mintha minden rendben lenne. Főleg külsérelmi nyomok, zavartság, félelem, beteges precizitás lehet árulkodó jel, de sok nőt a férjük úgy nyom el, hogy elzárja őket a többi társas kapcsolattól, így esélyük sincs más viselkedésmintát látni.

Fontos kiemelni még, hogy a szóbeli erőszak is gyakran megnyomorítja az emberek életét. Itt már férfiak is gyakrabban lehetnek áldozatok (persze fizikai erőszak áldozatai is lehetnek családon belül, de ez ritka), egy szigorú anya vagy egy uralkodó feleség ugyanolyan terrorban tudja tartani a férfit, mint fordított esetekben az erőszakot elszenvedett nőket. A folyamatos megalázás, verbális megsemmisítés persze nem látszik a testen, de teljesen romba tudja dönteni az ember életét. Fontos tudni, hogy a fizikai erőszakot általában szóbeli erőszak előzi meg - a minket folyamatosan bántó ember feltehetően hajlamos arra, hogy később testileg is bántalmazzon!

Túry Gergely

Mit lehet tenni?
Lázár Ildikó igyekezett hangsúlyozni, hogy ez a kérdés nem merül ki ebben a pár mondatban, amit megtudtunk, az esetek gyakran sokkal bonyolultabbak, összetettebbek. Csak akkor lehet segíteni, ha a nő hajlandó odáig eljutni, hogy segítséget kér (gyerekek esetében azért a pedagógus, a rokonok még közbeszólhatnak könnyebben), ilyenkor persze érdemes a hatóságok, vagy a fent említett civil szervezetek segítségét kérni. Ezek az alapítványok megértőek, diszkrétek, valódi segítséget nyújtanak az újrakezdéshez.

Ezek mellett természetesen lelki segítségre is szükség van. A családon belüli erőszak traumájának kezelése egyéni terápiában és rendszerszemléletű megközelítésben is lehetséges: a párterápiában a pár mindkét tagja részt vesz, a családterápia az egész családdal, mint rendszerrel foglalkozik. A családállítás az ősöket, az előző generációk történetét is bevonja a gyógyító munkába (ez persze egy jóval spirituálisabb forma, nem mindenki nyitott az ilyesmire, de hasznos segítség lehet egy olyan környezetben, ahol idegen emberek segítik feldolgozni a családi problémákat). Emellett hasznos lehet egy pszichológus bevonása, de a kineziológia terén is látványos eredményeket lehet elérni. "A lényeg a szándék maga, önmagunk értékelése, elfogadása és szeretete, hogy elhiggyük: nekünk is jogunk van a boldogsághoz, és ezért tegyünk is valamit" - teszi hozzá Lázár Ildikó.

Olyan akkumulátor kerülhet az iPhone 18-ba, amire eddig nem volt példa

Olyan akkumulátor kerülhet az iPhone 18-ba, amire eddig nem volt példa

Kincses Gyula: Fontolóra kellene venni, hogy a közegészségügyben megvásárolhatóvá tegyék a szabad orvosválasztást

Kincses Gyula: Fontolóra kellene venni, hogy a közegészségügyben megvásárolhatóvá tegyék a szabad orvosválasztást

Hadházy: Rogán nem a Don, csak a Consigliere

Hadházy: Rogán nem a Don, csak a Consigliere

Mobil garázzsal vert át embereket, számlát is adott az online csaló

Mobil garázzsal vert át embereket, számlát is adott az online csaló