szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerelmes volt egy nála fiatalabb újságíróba, ezért meztelen képeket küldött magáról egy néhai norvég Nobel-békedíjas tudós. Fridtjof Nansen 1929-ben, 67 évesen fotózta le magát. A képek most kerültek elő, és retusálás nélkül közlik az egyik norvég lap internetes oldala.

Az Aftenposten című oslói lap a napokban jelentetett meg Facebook-oldalán 1929-ből származó, önkioldóval készített két meztelen fotót az egy évvel később elhunyt tudósról. Mivel a felvételeken a kutató teljesen fedetlenül látható, az olvasók tiltakozni kezdtek, sokan a fotók törlését követelték.

Az akkor 67 éves Nansen titokban készítette a felvételeket és elküldte a nála harminc évvel fiatalabb Brenda Ueland újságírónak, akibe szerelmes volt.

A norvég kutató születésének 150. évfordulója alkalmából, október 10-én az Eric Udne amerikai könyvkiadó jelentette meg először Nansen szerelmesleveleit és velük együtt a két képet is. Az Aftenposten szinte nyomban átvette a fotókat, de a lap végül meghátrált a felháborodás láttán és visszavonta őket Facebook-oldaláról. Internetes oldalán viszont megtalálható az egyik kép a kultúra rovat címoldalán.

A kutató 1893-ban hároméves expedícióra indult az Északi-sarkvidékre, útja során közelebb jutott az északi sarkhoz, mint korábban bárki. 1922-ben kapta meg a Nobel-békedíjat, menekültek és az éhezők megsegítéséért végzett munkájáért.

Fridtjof Nansen 1930-ban halt meg. Hazájában egy fregatt osztályt neveztek el róla, nevét kráter viseli a Holdon és a Marson is.

Mesterházy Attila Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról: Itt az idő, hogy egy új baloldali blokk jöjjön létre

Mesterházy Attila Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról: Itt az idő, hogy egy új baloldali blokk jöjjön létre

Ukrajna ratifikálta az amerikai ásványkincsszerződést

Ukrajna ratifikálta az amerikai ásványkincsszerződést

Frissítsen, ahogy tud: 45 hibát javítottak az Androidban, az egyik különösen súlyos

Frissítsen, ahogy tud: 45 hibát javítottak az Androidban, az egyik különösen súlyos

Október végére készül csak el az M30-as autópálya lezárt szakasza

Október végére készül csak el az M30-as autópálya lezárt szakasza