Aranyárban kelt el a Lehman Brothers első részvénye
Huszonnégyezer euróért kelt el árverésen Németországban a Lehman Brothers amerikai befertetési bank első részvénye, amely amúgy teljesen értéktelen, mivel a pénzintézet 3 éve csődbe ment.
A részvényt 1994-ben bocsátották ki, de az első példányt nem adták el. A papír a bank vezérigazgatójának szobájában lógott a falon. A pénzintézet 2008-ban dőlt be, és sokak szerint csődje indította el a pénzügyi világválságot.
A 20-szor 30 centiméteres, 50 dollárcent névértékű részvény kikiáltási ára 5 ezer euró volt, melyet a licit csaknem az ötszörösére tornászott fel. A Richard Fuld egykori vezér nevére kiállított részvény a bank két alapítóját, Mayer és Emanuel Lehmant ábrázolja.
A szombati würzburgi árverésen összesen 900 történelmi értékpapír került kalapcsán alá, köztük a Lehman Brothers további 100 részvénye, a világ első vasúttársaságának, a Derby Canal Co.-nak az alapító részvénye, valamint egy 1606-ból származó értékpapír, amely ma a világ legrégibb kölcsönének számít, kibocsátásakor 1000 guldent ért.
Az idők során elértéktelenedett részvényeknek főleg a története mozgatja meg a történelmi értékpapírok gyűjtőinek fantáziáját, "mindig akad olyan darab, amelyhez valamilyen jelentős esemény fűződik" - mondta az árverést szervező Historisches Wertpapierhaus tulajdonosa, Matthias Schmitt.
Az aukción közvetítőként fellépő Schmitt szerint körülbelül 2000 gyűjtője lehet a világon a történelmi értékpapíroknak, ezek fele Németországban él. Adatai szerint az ő aukciósházán kívül még két európai cég foglalkozik efféle papírok adásvételével.