Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Az Egyensúly Intézet arra számít, hogy a kormány a választások előtt osztogatni fog, ami fűti majd az inflációt, az jövőre is még 4,6 százalék lehet. A béremelkedés üteme lassul, a közepes reálbér idén és jövőre 2,5 százalék körül nőhet.
A gazdaság 2024-es év végi növekedését váratlan lassulás váltotta: 2025 első negyedében az előző negyedévhez képest 0,2 százalékkal csökkent a magyar GDP. A következő időszakban a növekedés motorja a fogyasztás lehet: a háztartások 2024-ben visszaépítették az inflációs sokk idején elveszített megtakarításaikat, így a következő években várható reálbér-emelkedés teret ad a fogyasztás élénkülésének.
A 2026-os választások közeledtével az Egyensúly Intézet arra számít, hogy a fiskális politika is a fogyasztás élénkítése irányába tesz majd további lépéseket – vagyis további „hangulatjavító”, a költségvetési hiányt növelő intézkedések várhatók. A jelentős értékű külföldi befektetések ugyan a beruházás mérsékelt növekedését támogathatják, azonban import bővítő hatásain keresztül külkereskedelmi egyenleg romlását fogják okozni. Az Egyensúly Intézet
2025-re 0,8 százalékos, 2026-ra pedig 1,7 százalékos GDP-növekedést jelez előre.
Ez nagyjából összhangban van a nagy hitelminősítők friss előrejelzéseivel – legalábbis az idei évre, a minősítők 2026-ra már jelentősebb növekedést várnak.
Az Egyensúly Intézet előrejelzése szerint az infláció a 2025. januári tetőzés után az év közepéig lassulni fog, majd újra emelkedésbe kezd. Az agytröszt úgy számol, hogy
a 2025-ös átlagos áremelkedés 4,9 százalékos lesz, 2026-ban pedig 4,6 százalékra mérséklődik.
(A jegybank inflációs célja 3 százalék, plusz/mínusz egy százalékpontos toleranciával.)
Az átmeneti csökkenés irányába hat a gyenge belső kereslet és a továbbra is inkább szigorú monetáris környezet, vagyis a magas kamatok. 2026-hoz közeledve ugyanakkor a kereslet élénkítését célzó fiskális és monetáris politika jelentős lökést adhat az áremelkedésnek.
A jegybank nehéz helyzetben van: bár a reálgazdaság állapota szükségessé tenné a kamatvágást, a maginfláció magas szinten való beragadása és az árfolyam instabilitása ezt nem teszi lehetővé. A jegybank új vezetése ezért folytatta az eddigi monetáris politikát. Az Egyensúly Intézet arra számít, hogy az irányadó kamat 2025 negyedik negyedévéig változatlan marad.
A forint egyre csökkenő mértékben, de továbbra is túlértékelt, vagyis túl erős: a reálárfolyam az egyensúlyi szint felett helyezkedik el. Ez rontja az exportőrök és a fogyasztók helyzetét, így hűti a gazdaságot, és elősegíti a dezinflációt.
Az Egyensúly Intézet arra számít, hogy a forint a jövőben a jelenlegi túlértékeltség fokozatos korrekciójával, továbbá a magyar gazdaságpolitika iránti bizalmatlanság miatt a nemzetközi befektetők által igényelt magasabb kockázati prémiummal összhangban gyengülő pályán marad. 2025-ben az euró-forint árfolyam várhatóan a 406–416-os, 2026-ban pedig a 412–428-as sávban fog mozogni
A reálgazdaság gyenge teljesítménye a munkaerőpiacon is érezteti a hatását: az elmúlt negyedévekben mind a foglalkoztatás, mind az üres álláshelyek száma enyhén csökkent. Számos jel utal arra, hogy a munkaerőpiac feszessége jelentős mértékben enyhült. Az Egyensúly Intézet ezért
a foglalkoztatottság évi 0,3-0,4 százalékos csökkenése mellett 2025-ben a munkanélküliség enyhe növekedésére számít.
Mindezek alapján a reálbérek növekedésének üteme jelentősen lassulni fog. A várható pozitív gazdasági növekedés miatt 2025-ben és 2026-ban is a bérnövekedés fennmaradásával lehet számolni, de a munkaerőpiac feszességének csökkenése miatt egyúttal e növekedés ütemének lassulásával is:
a versenyszférában 2025-ben 2,5 százalékos, 2026-ban pedig 2,6 százalékos medián reálbér-növekedés várható.
(Tehát a 4,9-4,6 százalékos infláció mellett 7,5-8 százalék körüli nominális béremelkedés.)
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Sokáig úgy tűnt, Donald Trump veje, Jared Kushner építhet luxusingatlant az egykori jugoszláv hadsereg 1999-ben lerombolt központjának helyén, ám Szerbiában egyre többen ellenzik ezt.
A volt igazságügyi miniszter elmúlt másfél éve került fókuszba.