szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagyjából háromezer rénszarvast készülnek kilőni egy, a Déli-sark közelében fekvő szigeten, hogy véget vessenek az állatok környezeti pusztításának.

A nagyrészt számi nemzetiségű rénszarvaspásztorok alkotta 16 fős csapat már megérkezett - a Nagy-Britannia tengerentúli területeihez tartozó - Déli-Georgiára, hogy összeterelje és kilője a sziget összes rénszarvasát. A pingvineknek és fókáknak otthont adó területen nincsenek őshonos legelő állatok. "A rénszarvasok ma már aggasztó problémát jelentenek" - húzta alá Reidar Andersen, a csapatot irányító Norvég Természetvédelmi Felügyelőség igazgatója.

A rénszarvasok kizárólag az arktikus és szubarktikus régióban őshonosak, vagyis éppen a világ másik végén. A Déli-Georgián élő populációjuk eltapossa a helyi növényzetet, és komoly fenyegetést jelent a sziget királypingvinjeire, valamint az olyan őshonos madarakra, mint a parlagi pipiske és a nyílfarkú réce, amelyeknek elpusztítja fészkeit.

A pásztorok ezen a héten kerítéseket és egy karámot állítottak fel a számi tradíciókat követve - mondta Andersen. Az állatok kilövése valószínűleg két nyarat vesz igénybe. A rénszarvasokat norvég bálnavadászok telepítették be a szigetre még a 20. század elején, hogy állandó élelemforrást biztosítsanak maguknak.

Andersen szerint a mostani intézkedés során kilőtt állatok húsát a nagyjából háromezer fős lakossággal rendelkező Falkland-szigetekre szállítják, ahol a tervek szerint a helyieknek és az oda érkező cirkálók utasainak fogják eladni.

Hajdú B. István elmagyarázta, miért anyázott egy élő meccs közben

Hajdú B. István elmagyarázta, miért anyázott egy élő meccs közben

Gyökeresen átalakul a Windows alapszolgáltatása

Gyökeresen átalakul a Windows alapszolgáltatása

Szívizomgyulladása van Kiss Ádám humoristának, a fellépései szünetelnek

Szívizomgyulladása van Kiss Ádám humoristának, a fellépései szünetelnek

A Momentum nem indul a 2026-os választásokon

A Momentum nem indul a 2026-os választásokon