szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elképzelhető, hogy a leggazdagabb európai futballkluboknak a jövőben luxusadót kell fizetniük legnagyobb sztárjaik után. Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) szemét már régóta szúrja egyes klubok aránytalanul magas költekezése, most új megoldással állt elő.

 
Az UEFA már többször felemelte szavát ez ellen, az utolsó csepp a pohárban a brazil Robinho volt, aki 32,5 millió fontért (34,7 millió euró) igazolt a Manchester Cityhez. Korábban az volt a fő érv, hogy a tíz legjobban kereső játékos fizetése heti 120 ezer font körül mozog.

A szervezet már korábban is próbált valamilyen fizetési sapkát, azaz a kluboknak a játékosok bérére költhető keretet kijelölni, ám rendre elakadtak az érintett klubok tiltakozásán. Az új kezdeményezés értelmében a nagy kluboknak luxusadót kellene fizetniük sztárjátékosaik után. Az UEFA ettől azt reméli, hogy a kontinens futballjának erőegyensúlya így egészségesebb szintre áll vissza az olyan klubok kárára, mint például a Manchester United és a Real Madrid.

Michel Platini, az európai szervezet elnöke ugyanis tart attól, hogy egyes klubok teljesen eladósodnak majd amiatt, hogy megpróbálják tartani az iramot a nagyokkall, ami egészségtelen versengéshez vezet.

Platini (középen) régóta küzd a magas fizetések ellen
© AP
Platini az ilyen veszélyeztetett klubok közé sorolja többek között a patinás francia Olympique Lyont és a portugál FC Portót, mely csapatok az utóbbi években már szinte egyeduralkodónak számítanak hazájuk bajnokságában. További erősödésre van azonban szükségük, ha fel akarják venni a kesztyűt az említett mamutklubokkal szemben. Az UEFA illetékesei ezért még márciusban az Egyesült Államokba utaznak, hogy beszéljenek az Észak-Amerikai Profi Baseball Liga (MLB) képviselőivel, akiknek már van tapasztalatuk a gazdag klubok megadóztatásának és az erőegyensúly visszaállításának kérdésében.

William Gaillard, az UEFA szóvivője szerint rengeteg költségcsökkentő javaslatuk van, mint például az említett fizetési sapka, de ezek hiányosságai jól láthatók. Az új ötletek, a luxusadó és a játékoskeret maximalizálása azonban ígéretesebb, mint elődeik. „Nem létezik egyszerű megoldás – kezdte a szakember. – Minden ötletnek van hátulütője. Van, amelyiknek több is. A fizetési sapkával az a helyzet, hogy a jelek szerint nehéz alkalmazni az európai rendszerben, mivel a nemzeti bajnokságok mellett többek között ott van a Bajnokok Ligája és az UEFA Kupa is. Még belegondolni is rémisztő, milyen nehéz lenne kézben tartani.”

A gazdasági válság miatt újra felmerültek azok a kérdések, melyek mindenkit érintenek. Megoldási kísérletek már vannak, a spanyol Valencia például legjobb játékosai fizetésének csökkentését helyezte kilátásba a krízis miatt. Ezek azonban nem központi intézkedések, márpedig azokra is szükség lenne. A szóvivő ugyanakkor tagadta, hogy az új szabályozás elsődleges célpontjai az angol klubok lennének. „Ha az angol bajnokság a legjobb liga a világon, akkor az a legjobb liga. Ez azt jelenti, hogy valamit nagyon jól csinálnak. E tekintetben nincsenek velük aggályaink.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!