szerző:
Bicsérdi Ádám - Bodnár Zsolt - Mizsur András
Tetszett a cikk?

Portugália története első Európa-bajnoki címét nyerte, a kifejezetten alacsony színvonalú döntőben Éder hosszabbításban lőtt gólja döntött. Az első félidő legnagyobb eseménye Ronaldo sérülése volt, a második játékrészben pedig Griezmann és Gignac dönthette volna el a meccset, végül azonban most a franciáknak kell átélni azt, amit a portugáloknak 2004-ben: hazai pályán buktak Eb-finálét.

Percről ercre tudósításunkat a döntőről itt találja.

A portugál-francia Eb-döntő beharangozói előszeretettel szóltak arról, hogy ez Cristiano Ronaldo és Antoine Griezmann, a két 7-es nagy párharcáról szól majd, akik a 2016-os BL-finálé után nem egész másfél hónappal most válogatott szinten is döntőben találkoznak egymással.

Ez már a nyolcadik percben eldőlni látszott, ugyanis Ronaldo egy ütközés után a földön maradt, és le is kellett kísérni a pályáról, de ekkor még újra játékra jelentkezett – a mozgásán azonban látszott, hogy nincs minden rendben.

Griezmann már máshogy mutatta meg magát: a 10. percben előtte adódott az első félidő legnagyobb helyzete, fejesét azonban szögletre tolta Rui Patricio. Aztán pár perccel később már úra Ronaldóé volt a főszerep: a 24. percben újra a földre került egy határozott francia belépő után, és ekkor kiderült, nélküle kell, hogy folytassa Portugália. A Real Madrid sztárja könnyek között adta át a helyét Quaresmának.

AFP / Philippe Lopez

Ezen kívül már csak egy távoli, de erős Sissoko-lövést tartogatott az első játékrész, ami így 0-0-s döntetlennel zárult.

A második félidő legjobb játékosa, Kingsley Coman az 58. percben állt be a tornán kitűnően kezdő, majd egyre halványuló Payet helyére. Nyolc perccel beállása után már egy gyönyörű beadást mutatott be, de Griezmann fejese végül elkerülte a kaput. Egy perc múlva már ő próbálkozott, de ő is mellé vágta a labdát.

A 75. percben Giroud nagy helyzetét hárította Rui Patricio, három perc múlva viszont lehozta az Arsenal csatárát Deschamps, és beküldte helyette az Eb-t 0 góllal lehozó Gignac. A 80. percben Quaresma megszerezte csapatának az első kapura lövést, de nem lett belőle komoly veszély.

A rendes játékidő legnagyobb helyzetéig egészen a 92. percig kellett várni, amikor Gignac játszotta be magát a tizenhatoson belülre, de hiába lőtte el a portugál kapus lába fölött, a labda a kapufán csattant, jöhetett a hosszabbítás – az Eb-döntők történetében hatodik alkalommal, de először 0-0 után.

A hosszabbítás már a portugálokról szólt, hiszen előbb Guerreiro tekert a kapufára szabadrúgásból, aztán jött a hidegzuhany a franciák számára, amikor 109. percben egy remek egyéni akció végén a csereként beálló Éder lőtte ki az alsó sarkot.

A franciák ezután elkeseredetten támadtak, de csak az utolsó percekre beálló Martial került helyzetbe, de lövése lepattant a blokkoló portugál védőkről.

Ezután ügyesen húzta az időt Portugália, és végül a hosszabbítást végig a partvonal mellett végigizguló Ronaldo emelhette magasba a trófeát a Stade de France-ban. Ezzel Portugália először lett Európa-bajnok.

Arról pedig majd a történteket megemésztve lehet sokat beszélni, hogy Portugália kínkeserves csoportkör után harmadikként továbbjutva, egyetlen a rendes játékidőben megnyert meccsel hogyan juthatott el az Eb-győzelemig.

AFP / Philippe Lopez
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!