szerző:
Horn Andrea (Rio de Janeiro)
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Rendkívül feszült hangulatú sajtótájékoztató követte a nők 100 méteres mellúszásának döntőjét a riói olimpián. A győztes Lilly King és a harmadik helyezett Katie Meilie arcán tisztán látszott, mit gondolnak a mellettük ülő Julija Jefimova ezüstérméről. Az orosz elcsukló hangon válaszolgatott az újságírók kérdéseire.

Lilly King már vasárnap nagyon keményen nyilatkozott Julija Jefimováról, akit 2013-ban doppingvétség miatt 16 hónapra versenyzési tilalommal sújtottak, idén pedig meldoniummal bukott meg, ám fellebbezése után mégis engedték indulni a riói olimpián. Az amerikai egy interjúban doppingosnak nevezte az oroszt, miután az a megnyert előfutamát követően ünneplés gyanánt felemelte a mutatóujját.

Jefimovát az olimpiai uszoda közönsége sem kímélte, hangos füttyel, pfujolással fogadták, amikor a medence partjára lépett, így nem csoda, ha az eredmények helyett az újságírók kérdéseinek többsége is a doppingolásról szólt.

Arra a kérdésre, hogy mit érzett e megnyilvánulásokat hallva, az orosz csak annyit mondott: nagyon kemény időszakon van túl, nagyon örül, hogy egyáltalán versenyezhetett, s képes volt érmet szerezni mindazok után, ami vele történt. "Próbálják megérteni, milyen lehet a helyemben lenni" – tette hozzá. Jefimova azt hangoztatta, hogy míg az első doppingvétséget a saját hibájából követte el, a másodikért azonban nem ő a felelős. Azzal védekezett, hogy amikor a meldonium használatát betiltották, ő nem is szedte többet, ám a szer a következő doppingellenőrzésig nem ürült ki a szervezetéből.

Julija Jefimova
AFP / Gabriel Bouys

Az amerikai győztes merev arca tökéletesen tükrözte, mit is gondol Jefimova szavairól. Újságírói kérdésre ismét megerősítette, hogy tartja, amit korábban az oroszról mondott, de tiszteli a Nemzetközi Olimpiai Bizottság döntését, még akkor is, ha nem feltétlenül ért egyet vele. Amikor felvetették neki, hogy az amerikai olimpiai csapatban is akad olyan sportoló – Justin Gatlin atléta –, aki kétszer megbukott a doppingteszten, és három eltiltáson van túl, úgy fogalmazott: neki sem kellene ott lennie az olimpián.

"Sajnálatos, hogy ezt kell látnunk, hogy csak tologatják az ilyen ügyeket a sportszövetségek, az országok. Pedig ez olyasmi, amit kőbe kellene vésni: ez az effajta esetek helyes kezelési módja, így kell őket rendbe tenni. Ebből pedig aztán nem lenne szabad engedni egy tapodtat sem" – hangsúlyozta King.

Nem ez az első alkalom, hogy kellemetlen légkörű sajtótájékoztatót tartanak az uszodában: korábban a férfiak 400 méteres gyorsúszásának győztese, az ausztrál Mack Horton nevezte "doppingos csalónak" a mögötte második helyen végzett Szun Jangot. Egy kínai újságírónő, hangjában érzékelhető felháborodással, számon kérte Hortonon a szavait, és magyarázatot követelt tőle, mire az újdonsült olimpiai bajnok csak annyit mondott, azért nevezte ellenfelét doppingosnak, mert az, hiszen bukott már meg doppingteszten. Ezzel kapcsolatban Lilly King elmondta, tiszteli Hortont azért, hogy kiállt ezzel a nyilvánosság elé. "Ő kimondta, amit mindenki gondolt, és én is ugyanezt tettem" – jegyezte meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!