szerző:
Tetszett a cikk?

Kis híján megcsinálták a spanyolok, többször pusztán centiken múlott, hogy nem ők készülhetnek az Európa-bajnokság vasárnapi fináléjára. Az olasz játékosok azonban egyszerűen jobban bírták a nyomást: a büntetőpárbaj során nem volt már kérdés, hogy ki jut tovább.

Európa focizik
Egy hónapig a labdarúgásról szól Európa: egy év csúszással a járvány miatt, valamelyest módosult körülmények között, de itt a 2020-as foci-Eb. Ráadásul annyira itt van, hogy négy meccset Budapesten játszanak, a torna 24 csapata között pedig ott van a magyar válogatott is. Kövesse az Eb minden pillanatát, hírét a hvg.hu cikksorozatával.
Friss cikkek a témában

Pörgős, kemény, de gólszegény összecsapást hozott az Európa-bajnokság első elődöntője: sem az olaszok, sem a spanyolok nem az első percekben akarták eldönteni a továbbjutás sorsát. Az első pár perc érezhetően arról szólt, hogy a két csapat feltérképezte egymást játékát. Az olaszokat viszont meglepetésként érhette a spanyolok focija: sokáig szinte labdához sem hagyták érni őket, így az első harminc percben csupán 29 százalékban volt náluk.

A spanyolok labdabirtoklásra épülő taktikája azonban nem vezetett eredményre, még úgy sem, hogy Luis Enrique szövetségi kapitány alapjaiban nyúlt bele a csapatba: Morata nem kezdett, helyén Oyarzabal hamis kilencesként mozgott, ami azt jelentette, hogy a spanyoloknak nem volt befejező csatáruk. Oyarzabal lábában több gól is maradt, egy már az első félidőben, amikor Pedri egy remek labdát varázsolt elé, ő azonban nem tudta átvenni.

AFP / ANDY RAIN

Nem kellett soká várni az első olasz helyzetre sem: amikor hozzájuk került a labda, igyekeztek jól kihasználni a lehetőségeiket. A sérülés miatt hosszú pihenőre kényszerülő Spinazzola helyén játszó Emerson például nagyszerűen törhetett a kapura, Unai Simon pedig nagyon elmérte a kiugrást a hálója elől, másodpercekig üresen tátongott a spanyol kapu. Emerson viszont nem lőtt, hanem középre tette, addigra viszont a spanyol védősor már képes volt visszazárni.

Spanyolország ezt követően felpörgött: Dani Olmo lőtt többször is távolról kapura, az olasz Bonucci–Chiellini-védőpáros többször csak nyomozni tudta ezeket a lövéseket, Donnarumma azonban a helyén volt, és hárítani tudta őket. Az első félidő végén úgy tűnt, hogy felébredt az olasz válogatott: ismét Emerson került nagy helyzetbe, ám ezúttal a felső lécre bombázta a labdát.

A második félidő is spanyol fölényt hozott, Olmo törhetett szinte azonnal ismét Donnarumma hálójára, ám Di Lorenzo lábával ő sem számolt. Az olasz kapus nem győzött hálálkodni csapattársának annak ellenére is, hogy jófelé vetődött, komoly esélye lett volna blokkolni a lövést.

Az olasz gól kulcsa is Donnarumma lett: a kapus remekül indította be az olasz kontrát egy spanyol szögletet követően, Insigne roboghatott a kapu felé. Őt ugyan szerelték a spanyolok, de a labda Chiesa elé vágódott, aki kíméletlenül lőtte el Unai Simon mellett a labdát.

AFP / JUSTIN TALLIS

A spanyolok ezt követően beszögezték az olasz csapatot a kapuja elé, de húsz percig nem tudták kihasználni az amúgy rendre meglévő helyzeteiket sem. Oyarzabal például a lefutotta a védőket, majd luftot fejelt, pedig ezen a labdán egyáltalán nem volt ember, tiszta gólhelyzet volt.

A nyolcvanadik percben viszont magukra találtak a spanyolok: Morata csak a cserepadról állt be, ám addigra már felvette a ritmust, Dani Olmo ugratta ki, jobbal átvette, ballal pedig a hálóba lőtte a labdát. Két perccel később Moreno került nagy helyztbe, és megfordíthatta volna a meccset, de rosszul célzott: a lövése még a kaput sem találta el.

AFP / JUSTIN TALLIS

A rendes játékidő és a kétszer tizenöt perces hosszabbítás sok jót nem tartogatott a nézőknek: az egyre fáradó olaszok percekre beálltak védekezni, a spanyolok pedig képtelenek voltak áttörni a falukon. Volt nagy színészkedés is: Jordi Alba hátulról rúgta fel Berardit, viszont ezt követően úgy fetrengett, mintha ő kapott volna halálos sebet.

A hosszabbítás egyetlen említésre méltó pillanata Berardi lesgólja volt, amiről az első pillanattól kezdve ordított, hogy érvényteleníteni fogják, senki nem is ünnepelte meg.

A büntetők viszont elhozták azt a drámát, ami a 2021-es mediterrán derbiből mindeddig hiányzott. Az olaszok kezdtek, ám Locatelli lövését kapásból megfogta Unai Simon. Meglepetésre a spanyolok nagy reménysége, Dani Olmo is hibázott, az olaszok viszont ezt követően már nem: Belotti bombája védhetetlen volt, a spanyolok részéről Moreno tudott ekkor egalizálni. Ekkor jött viszont Bonucci végtelenül laza lövése: a védő teljes nyugalommal gurított a hálóba. Bernardeschi és Thiago Alcantara hasonló ólmos nyugalomról tett tanúbizonyságot, Morata viszont nem. Az egyenlítő gólt szerző csatár lövése gyenge volt, Donnarumma simán kiütötte a kapu elől. Jorginho flegma lövése pedig már csak a hab volt a tortán, továbbjutottak az olaszok.

AFP

Olaszország tehát 2012 óta először bejutott az Európa-bajnokság döntőjébe, ahol ellenfele a szerdai angol-dán találkozó győztese lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Sport

Döntőbe jutott Olaszország - percről percre az Európa-bajnokság elődöntőjéről

Megérkezett a londoni Wembley-be a foci-Eb végjátéka: kedden a háromszoros bajnok spanyolok játszanak az egyszeres győztes olaszokkal a döntőbe jutásért. Előbbi csapat bukdácsolva, utóbbi nagyon magabiztosan jutott el idáig, de a történelem a spanyolok mellett szól: a 2012-es Eb-döntőben lemosták Olaszországot, 2008-ban a negyeddöntőben búcsúztatták őket, a közelmúltban mindössze 2016-ban, a legjobb tizenhat között tudtak nyerni az olaszok.