szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gareth Southgate és Luis Enrique is csúnyán mellényúlhatott kereteik összeállításakor – ha csupán azokat a játékosokat nézzük, akiket nem hívtak be válogatottjaikba. Volt, aki gyenge teljesítménye maradt ki, de akad olyan is, akinek már csak a neve cseng jól, teljesítménye viszont messze elmarad attól a szinttől, ami egy vb-re készülő játékostól elvárható.

Katar 2022
Különös a helyszín, különös az időpont, különös a hangulat, végképp különös az, hogy miként került ide, és milyen társadalmi, politikai abszurditások fogadják, de itt van: a futball világbajnokság megérkezett Katarba. És mindezektől nem függetlenül, hanem ezek mellett is ez az év fő sporteseménye. Kövesse a meccseket és a mellettük zajló vitákat is a hvg.hu-val.
Friss cikkek a témában

4-3-3. Népszerű felállás, amit ugyan nem Zinedine Zidane talált fel, de a Real Madridnál ő vitte tökélyre, amikor zsinórban háromszor nyerte meg a csapattal a Bajnokok Ligáját.

A 4-3-3-hoz egy kapus, négy védő, valamint három-három középpályás és csatár kell, a variációk lehetősége viszont végtelen: a középpályások között lehet védekező, lehet támadó, lehet szélre kilépő, a szélső védők szárnyként mozoghatnak fel a támadásokra, a csatárok pedig sokszor bőven a saját térfelükre visszazárva indítanak kontrákat. Vagyis: az egyik legdinamikusabb, leggyorsabb formáció.

Azonban egy komplett 4-3-3-as kezdőt tudunk kirakni azokból a játékosokból, akik szerintünk a legfájóbb hiányzói a 2022-es katari világbajnokságnak.

Kapus

A poszt legnagyobb vesztese David de Gea. A Manchester United spanyol kapusa annak ellenére sem utazhat Katarba, hogy ő és Kepa Arrizabalaga válogatottja egyedüli olyan kapusai, akik topligában, topcsapatnál védenek. Kepa sérült, ráadásul a 2022-2023-as szezonban mindössze hat meccset játszott eddig, így Enriquénél valószínűleg fel sem merült, hogy betegye a keretbe. De Gea viszont helyzete viszont más: ő csapata eddigi összes bajnoki meccsén pályára lépett – igaz, 14 forduló alatt húsz gólt kapott, amit azzal is nehéz menteni, hogy a Manchester United védelmét érik kritikák, elsősorban a világbajnokságra amúgy utazó Harry Maguire hullámzó teljesítménye miatt.

Jobb védő

Hector Bellerin komolyan gondolta 2021 augusztusában, amikor hat szezon után otthagyta az Arsenalt, hogy a Real Betisbe ő kupákat nyerni érkezett. Bár a szaksajtó kiröhögte ezért a kijelentéséért, a végén ő nevethetett: a Betis szezon végén kupát nyert, Bellerin pedig végleg otthagyta az Arsenalt és a Xavi alatt lassan újraépülő Barcelonába igazolt. Katalóniában azonban nem lett alapember: három meccset kapott, a helyén a saját nevelésű Sergi Robertót, valamint Jules Koundét játszatta, három meccsből pedig – legyen mégoly tehetséges is Bellerin – nem lehet olyan formába lendülni, amiből a válogatott egy világbajnokságon építkezni tud, a Real Madriddal pedig bajnokságot és Bajnokok Ligáját megnyerő Dani Carvajalt nehezen tudná váltani a spanyoloknál.

Bal védő

Barcelona-nevelés, de ott csupán az ificsapatoknál kapott lehetőséget Marc Cucurella, aki az angol bajnokságban futott be, miután a Brighton leigazolta 2021-ben. A spanyol hátvéd mindössze egy évet maradt a Brightonnál: 65 millió euróért nyáron a Chelsea-hez igazolt. A Chelsea pedig az új szezonban nem remekel: a csapatot Roman Abramovics orosz oligarchától átvevő amerikai Todd Boehly menesztette Thomas Tuchel vezetőedzőt, a helyére pedig pont a Brightontól hozták Graham Pottert, áttörés azonban egyelőre nincs: a Chelsea mindössze a nyolcadik helyen áll a bajnokságban, Cucurella pedig egyértelmű tehetsége ellenére sem tudta indokolni Luis Enrique-nek, hogy miért válassza őt a Barcelonában folyamatosan játszó, rutinos Jordi Alba helyett.

Belső védő

Maradunk a spanyol válogatottnál, itt vannak a legnagyobb kimaradók, Sergio Ramos mellőzése pedig közel az érthetetlen kategóriája. A Real Madrid és a spanyol válogatott korábbi kapitánya 2021-ben igazolt a PSG-be, ahol érkezése után hónapokig sérült volt. Visszatérése viszont fényesebb volt, mint amit egy harmincas évei közepén járó játékostól bárki elvárt volna. Azt a Presnel Kimpembét szorította padra, aki annak ellenére is bekerült a nagy esélyes francia vb-keretbe, hogy a közelmúltban pont ő volt sérült. Ramos Realos évei óta lassult, de őt – és az időközben visszavonuló Gerard Piquét – Enrique szinte biztosan nem tudja maradéktalanul pótolni, legyen akármennyire ígéretes Eric Garcia, vagy tapasztalt Aymerick Laporte.

Belső védő

4-4-3-as felállásban két belső védő játszik, azonban egy kicsit elszakadunk a spanyol válogatottól és áttérünk az Európa-bajnokság döntőjét és a Nemzetek Ligáját is végigbukdácsoló angolokra. Fikayo Tomori helyett ugyanis Gareth Southgate Harry Maguire-t választotta a világbajnokságra annak ellenére is, hogy Maguire teljesítménye…. Inkább megmutatjuk:

 

Nem feltételezzük, hogy Harry Maguire ne lenne minőségi belső védő, csupán azt állítjuk, ami látványos: rengeteget bénázott, kulcshelyzetekben hagyta cserben saját csapatát. Ettől függetlenül Southgate bízik benne – kevésbé, mint a nála az AC Milanban jóval kiegyensúlyozottabb teljesítményt nyújtó Fikayo Tomoriban.

Támadó középpályás

Nincs könnyű helyzetben Didier Deschamps, a francia válogatott szövetségi kapitánya: N’Golo Kanté legjobb esetben is februárig lábadozik, Paul Pogbáról pedig egyelőre becslése sincs az orvosoknak, mikorra térhet vissza. Mindketten nyáron sérültek meg, és akármennyire túl vannak már életük formáján, hatalmas érvágás a franciáknak, hogy két alapemberük dőlt ki. Deschamps középpályára Christopher Nkunkut hívta be, de vele sincs előrébb: Nkunku november 15-én a válogatott edzőtáborában sérült meg. Ő azért hatalmas veszteség, mert nem csak a középpályán vethető be, hanem szélsőként is klasszis.

Középpályás

Ahhoz, hogy képzelt 4-3-3-as kimaradó álomtizenegyünk összeálljon, egy kicsit variálnunk kell: Moussa Diaby ugyanis alapvetően jobb szélsőt játszik a francia válogatottban, azonban – mivel csupán 23 éves – középpályást, bal szélsőt, támadó középpályást, de középcsatárt is, és mindenhol bevált. Nálunk középpályás lesz, ha már a francia válogatottban annak ellenére sem lehet az, hogy Nkunku kihullott a keretből. Diaby a francia futball egyik legnagyobb ígérete, karrierét Párizsban, a Paris Saint-Germainnél kezdte, a felnőtt csapatban azonban csak egy szezont töltött, 2019-ben pedig a Bayer Leverkusenhez igazolt. Fejlődését pedig a legnagyobb csapatok figyelik: szóba hozták nyáron az Arsenallal, de azóta sajtóinformációk szerint felmerült a neve a Real Madridnál is. A francia válogatottnál azonban most nem, nem utazott a világbajnokságra.

Középpályás

Luis Enrique a spanyol válogatott középpályáját ígéretes, ám még nem bizonyító fiatalokra és tapasztalt öregekre bízta, utóbbi kategóriából viszont kiszorult a Liverpoolban játszó Thiago Alcántara. Sem Thiago, sem a Liverpool nincs élete formájában: az angol csapat csupán a hatodik a bajnokságban, a spanyol középpályást pedig utoljára júniusban hívta be Enrique a csapatba.

Csatár

Iago Aspas helyzete majdnem ugyanaz, mint Thiagóé: a Celta Vigo kínlódik, csak a 17. helyen vannak a spanyol bajnokságban, Aspas mellőzése viszont még így is érthetetlen, mivel Enrique Álvaro Moratát leszámítva nem visz magával klasszikus befejező csatárt a világbajnokságra, Aspas pedig pont ez a kategória. Morata pedig csapatról-csapatra bukdácsolt az utóbbi években, kiegyensúlyozott teljesítményt nem nagyon tudott felmutatni: a Real Madrid ifijátékosa volt, a nagycsapatnál négy évet padozott, míg kölcsön nem adták egy szezonra a Juventusnak. Egyedül akkor tudott kiemelkedő formába lendülni, a Real pedig haza is hívta, azonban Morata az akkor a csúcson lévő Cristiano Ronaldo-Karim Benzema-Gareth Bale-triót képtelen volt megbontani. Eltöltött két évet a Chelsea-ben, majd az Atlético Madridhoz igazolt, visszatért a Juventushoz, végül – miután a Barcelonának nem kellett – újra az Atlétihez tért vissza. Aspas hét, ő öt gólt szerzett idén, ugyanannyi meccset játszottak, Moratának viszont nincs helyettese a válogatottban.

Csatár

Bár Jürgen Klopp, a Liverpool edzője nagyon ragaszkodott ahhoz az elképzeléséhez, hogy Darwin Nunezt fogja beépíteni csapatába klasszikus befejező csatárként, új rendszere nagyon lassan vette fel a ritmust az angol bajnokságban, így korábbi kezdőjátékosához, Roberto Firminóhoz kellett nyúlnia. Tite viszont talált jobb játékost a Nunez miatt ritkásabban játszó Firmino helyére, még akkor is, ha Richarlison kevesebbet játszik és kevesebbszer lő gólt is, mint posztriválisa. Firmino későbbi helyzetére a legfőbb fenyegetést Gabriel Jesus jelenti. Jesusnak nem volt maradása Erling Haaland érkezése után a Manchester Citynél, az Arsenalban viszont remekel, valószínűleg ő fog kezdőként lehetőséget kapni a válogatottban is kezdőként.

Csatár

Harry Kane helyettese ezúttal nem Tammy Abraham lesz az angol válogatottban. A Roma csatárát Callum Wilson, a Newcastle United csatára szorította ki, és hiába fiatalabb Abraham, hiába kevésbé sérülékeny Wilsonnál, a Roma José Mourinho kezei alatt sem tudott visszakapaszkodni legjobb olasz csapatok közé, a Newcastle viszont – a beömlő arab fontmilliárdok hatására – tudatos építkezésbe kezdett. Wilson ebben a projektben áll helyt, és 30 éves kora ellenére most először a vb-n is megmutathatja, mit tud – már ha Harry Kane-t egyszer is le kell cserélnie Southgate-nek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!