szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A sorozat és a kupadöntők specialistája csap össze szerda este Budapesten az Európa-liga döntőjében: a Sevilla és a José Mourinho vezette AS Roma mérkőzésének kimenetele megjósolhatatlannak tűnik.

Budapest-Isztambul '23
Végjáték a két legfontosabb európai focikupában, a Bajnokok Ligájában és az Európa Ligában. Előbbi döntőjének rendezési jogát Isztambul, utóbbiék azonban Budapest kapta, így ez különösen fontos nekünk. Cikksorozatunk a két sorozat utolsó heteit követi - ha nem is mindig percről percre, de napról napra mindenképpen.
Friss cikkek a témában

A Sevilla kétségkívül a legsikeresebb csapat az Európa-ligában (és az elődjének számító UEFA-kupában): bár 2006-ig egyszer sem jutott még csak döntőbe sem, azóta ez hatszor sikerült neki, és minden alkalommal meg is nyerte a sorozatot. Legutóbb tavalyelőtt hódította el a kupát, az idén Bajnokok Ligája-finálét játszó Internazionalét legyőzve.

A spanyol csapat csalódást keltően szerepel a bajnokságban, csupán a 11. helyen áll a tabellán, a Roma elleni siker mentheti meg a szezonját, amely nehezen indult és nehezen is folytatódott: októberben váltották le az együttest 2019 óta vezető edzőt, Julen Lopeteguit, akit a végül hat hónap után menesztett Jorge Sampaoli követte. Jelenlegi trénerük, José Luis Mendilibar márciusban érkezett.

A Sevilla a BL-ből a 32 között kiesve került az El-be, amelynek fináléjába többek között a Manchester Uniteden és a Juventuson át vezetett az útja. Szakértők szerint bár ellenfelét a kupadöntő-specialista José Mourinho irányítja, lehet esélye a szerda esti budapesti fináléban. Mendilibar ugyanis leegyszerűsítette a játékot, ami meghozta a futballistái önbizalmát: kevésbé összpontosítanak a hátulról építkezésre, sokkal nagyobb a hangsúly a gyors labdajáratáson és azon, hogy minél többször juttassák a labdát a kapu elé.

A csapat kulcsjátékosa Youssef En-Nesyri lehet, aki a negyeddöntőben a Manchester United ellen kétszer talált be, és az elődöntőben a Juventusnak is gólt lőtt.

Egy estére Budapest lesz a foci fővárosa, de jól járunk-e ezzel?

A Romára is igaz, ami a Sevillára: ezen múlik, hogy milyen szájízzel vonul a nyári szünetre, jelenleg ugyanis csak a 6. a Serie A-ban. Mellette szól azonban, hogy Mourinho eddig minden európai kupadöntőjét megnyerte. Az első ilyen sikerét még a Portóval érte el 2003-ban az UEFA-kupában, aztán a következő évben a BL-ben is győztek. 2010-ben az Intert vezette diadalra a legrangosabb európai sorozatban, 2017-ben a Manchester Uniteddel nyerte meg az El-t, tavaly pedig a Romával az Európa Konferencia-ligát.

Az olasz együttesnek nem kellett sztárcsapatokkal megküzdenie a fináléba kerüléshez, a Salzburgon, a Real Sociedadon, a Feyenoordon és a Leverkusenen átjutva érte el. Mourinho inkább a védekezésre épít a taktikában, előszeretettel alkalmalzza a 3-4-2-1-es felállást, ahol a három védő előtt két védekező középpályás dolgozik, eközben a széleken két gyors játékos – lehetőség szerint Paulo Dybala és Lorenzo Pellegrini – igyekszik kiszolgálni a csatárt. Az UEFA szerint a meccs kulcsembere éppen Dybala lehet, aki az egész sorozat egyik legtechnikásabb – ám igen sérülékeny – játékosa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!