Kovács „Kokó” István szerint Imane Helif csaló és biológiailag férfi
Nonszensznek tartja, hogy Helif elindult, és meg is nyerte az olimpiát a nők között.
Még ki sem aludt az olimpiai láng, az ATV ismét felélesztette az olimpia talán legnagyobb felháborodását keltő sztorit. Sváby András a Heti Napló című műsorban Kovács „Kokó” Istvánnal beszélgetett Imane Helif olimpiai szerepléséről.
Az olimpiai bajnok ökölvívó a műsorban csalónak nevezte Helifet, amit azzal magyarázott, hogy az algériai bokszoló adottságai miatt olyan előnyt élvez a női mezőnyben, ami súlyosan veszélyezteti a fair playt és a sport biztonságát.
Majd ismét játékba hívta a „biológiai férfi” kifejezést is, amelyet a teljes kormánysajtó nagy erővel és lelkesedéssel kommunikált olvasói felé, miután Helif első ellenfele 46 másodperc után feladta a meccsüket. Ezt egy korábbi cikkünkben kifejtettük már, de nem árt megemlékezni róla: Imane Helif vélhetően interszexuális.
Az interszexualitás (angolul DSD) a szexuális fejlődési zavar rövidítése, nagyjából annyit jelent, hogy az interszex emberek nem sorolhatók be kizárólagosan tipikus női vagy férfi kategóriába vagy mindkettőnek megfelelnek. Ezek a különbözőségek megjelenhetnek a kromoszómákban, nemi mirigyekben, hormonokban vagy a nemi szervekben, így előfordulhat, hogy egy interszex ember mellekkel és vaginával születik, de a testén belül a tesztoszterontermelésért felelős herék is kifejlődnek.
„Helifnek 2022-ben és 2023-ban is elkészült a teszteredménye, DNS-tesztet végeztettünk 2022-ben, aztán 2023-ban az IBA (a Nemzetközi Boksz Szövetség – a szerk.) már nélkülem megismételte ezt a tesztet. Mind a két teszt azt mutatta, hogy XY kromoszómával rendelkezik” – fogalmazott.
Kovács arról is beszélt, hogy ezeket a teszteket nem orosz befolyás alatt végezték el, hanem független vizsgálatok eredményei voltak. Szerinte az eredményeknek semmi köze nem volt Oroszországhoz – az egyiket Isztambulban, a másikat Újdelhiben végezték el – vagy annak vezetéséhez, és a Nemzetközi Boksz Szövetség elnöke, aki valóban orosz, nem befolyásolta a vizsgálatokat.
Az interjú során az is felmerült, hogy miért engedélyezte a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) Helif indulását, annak ellenére is, hogy egy évvel korábban kizárták a világbajnokságról. Kovács elmondta, a NOB szabályzata nem követeli meg a genetikai vizsgálatokat, csupán az útlevél bemutatását, amelyben az áll, hogy a sportoló nő. Ez alapján indulhatott Helif a női mezőnyben, ami Kokó szerint nonszensz. Szerinte ez a helyzet azt eredményezi, hogy egy olyan személy lett olimpiai bajnok, akinek a dicsősége több mint kérdőjeles.
Kovács azzal érvelt, hogy Helif tisztában van a saját genetikai adottságaival, és ezt tudatosan használja ki a versenyeken. Helif ugyan egyetlen kiütéses győzelmet sem aratott az olimpián (az olasz Angela Carini ellen technikai KO-val nyert), Kokó szerint ez nem változtat azon a tényen, hogy genetikai előnye miatt erősebbnek és veszélyesebbnek tekinthető a női mezőnyben.
Kovács István arról is beszélt, hogy Helif a Nemzetközi Sportdöntőbíróságon megtámadta azt a döntést, amely kizárta őt a világbajnokságról, de később indoklás nélkül visszavonta a keresetet. Ez arra utalhat szerinte, hogy Helif maga is tisztában van azzal, hogy a helyzete kérdéseket vet fel, és nem kívánja tovább bonyolítani a helyzetet.