szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy nyírteleki magyar cég nyolc éve gyárt és szállít berendezéseket az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) svájci szupergyorsító alagútjához, ahol a múlt héten futtatták körbe az első protonnyalábot a fizika alapvető kérdéseinek remélt tisztázásához - írta a Kelet-Magyarország szerdai számában.

Az európai kutatóközpontból folyamatosan kap megrendeléseket a Nyíregyházával szomszédos település üzeme, s az eltelt időszakban több mint 2700 berendezés, kész technológiai rendszer, szerelvény és alkatrész került Nyírtelekről a világ legnagyobb részecskefizikai laboratóriumába - mondta Bese Ferenc, a HM Arzenál Elektrotechnikai Zrt. vezérigazgatója a szabolcsi újság munkatársának.

Nyírtelekről került a kutatóközpontba például a komplett vákuumkamra, különböző mágneses elemek, alkatrészek, árnyékoló berendezések és hullámvezető szerelvények.

A lap beszámol arról is, hogy a szabolcsi elektrotechnikai üzem együttműködik az amerikai Raytheon haditechnikai céggel, s Nyírteleken tartják karban a közép- és dél-európai országok légierőinek vadászrepülőgép-rakétáit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Körbement a második protonnyaláb is a svájci részecskegyorsítóban

Körbement a második, az óramutató járásával ellenkező irányban indított protonnyaláb is a nagy hadronütköztető gyűrű (LHC) alagútjában - közölte a helyszínről szerda délután Vesztergombi György, az Európai Nukleáris Kutatási Szervezetben (CERN) működő magyar kutatócsoport vezetője.