szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A celofánnál ezerszer vékonyabb, a testben felszívódó műtéti nanotapaszt fejlesztettek ki belső sebek lefedésére - jelentették be szerdán japán kutatók.

A mindössze 75 nanométer vastagságú (1 nanométer a milliméter milliomod része), átlátszó és ragadós lapok anyagát rákpáncélból és algából nyerték ki. "Ez a világ legvékonyabb sebtapasza" - közölte Fudzsie Tosinori, a tokiói Waseda Egyetem kutatója.

A tudós szerint az ultravékonyra nyújtott lap az ételekhez tapadó celofánhoz hasonlóan viselkedik: rugalmas és minden más ragasztóanyag nélkül erősen ragad a szervekhez.

A sebészek általában összevarrják a műtéti sebeket, vagy olyan lapocskákkal fedik be, amelyek néhány milliméter vastagságú fibrint, egy véralvadást segítő fehérjét tartalmaznak. Ezek a módszerek kisebb hegeket vagy összenövéseket hagyhatnak maguk után.

Kísérleteikben a kutatók egy kutya tüdején ejtett hat milliméteres sebet tapasztottak be az új nanolappal. A sebtapasz elég erős volt ahhoz, hogy ne tegyen kárt benne a kutya légzése miatt előállt nyomás, a seb maga pedig egy hónapon belül, látható nyom nélkül begyógyult - mondta el Fudzsie.
   
A humán klinikai próbákat három éven belülre tervezik a fejlesztők, az ultravékony tapasz felhasználási területét pedig kibővíthetik testen kívüli alkalmazással is. A kutatók azt remélik, hogy a bőrön sem maradnak hegek, ha az új sebtapaszt használják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Nanogépek építhetők a magyar fejlesztésű térmikroszkóppal

Nanogépek építhetők az úgynevezett közeli tér mikroszkópia segítségével - hangsúlyozta Kroó Norbert fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke, aki e speciális eszközt a németországi Max Planck Kvantumoptikai Intézetben fejlesztette ki.

MTI Plázs

Nanorészecskék jelzik a rákos sejteket

Új diagnosztikus technikát fejlesztettek ki festéktartalmú részecskék felhasználásával amerikai kutatók. A nanoszemcsék egyértelműen jelzik a sejtekben lévő különféle fehérjéket - közölték amerikai kutatók kedden.

MTI Tech

Nanotechnológia: már a régi görögök is alkalmazták

A nanotechnológia az élet szinte minden területére bevonul, a diagnosztikába, a gyógyításba, az informatikába, az építészetbe, a textil- és a kozmetikai iparba - hangsúlyozta Kroó Norbert fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke.

hvg.hu Tech

Nanocsövek: új lépés a kiborgagy felé

Olasz és svájci kutatók közös kutatásaik eredményét publikálták a Nature Nanotechnology szakfolyóiratban: a szénszálas nanocső bizonyult olyan ideális komponensnek, amiből fel lehetne építeni egy mesterséges agyat, írja az Inventorspot.