szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai tudósok megtalálták azt az enzimet, amivel újra regenerációra tudják késztetni az idős szervezet izomszöveteit, ezzel pedig az elejét vehetnék az izomsorvadásnak. Mindezen problémára azonban jóval egyszerűbb megoldás is akad - írja a LiveScience.


A Kaliforniai Egyetem kutatócsoportja az EMBO Molecular Medicine szaklapban publikálta felfedezését. Az Irina Conboy által vezetett vizsgálatsorozat azzal a reménykeltő eredménnyel zárult, hogy képesek vagyunk visszaállítani az izomszövetek regeneratív képességét idős szervezetekben is, ezáltal elejét vehetjük nem csupán a bénító izomsorvadásnak, hanem más szövetproblémáknak is.

Az elmúlt hónapokban folytatott kutatások szerint az izmok épségéért felelős mechanizmusok 65 év felett már kevéssé működnek, az idegsejteknek pedig erősebb jelzéseket kell adniuk a szervezet felé, hogy működésre bírják az öregedő izmokat. Az állatokkal végzett kutatásokból kiderült: a sérült szöveteket regeneráló felnőtt őssejteket a környező izomszövetből érkező molekuláris "jelek" irányítják, ezeknek száma és erőssége az életkor arányában csökken. Az őssejtek regeneratív képessége azonban visszaállítható. A kutatások során ugyanis kiderült: az emberi szervezetben a MAPK (mitogén-aktivált protein-kináz) nevű enzim az izomnövekedést beindító receptor működéséért felelős, ha ennek szintjét megemelik, az izomszövet regenerálódni kezd.

Mindeddig csupán harminc önkéntessel végeztek kísérletet: egy fiatalabb, 21-24 éves, illetve egy idősebb, 68-74 éves korcsoporttal. A kísérletben résztvevők lábizmából mintát vettek, majd lábukat két hétig sínbe rakták, így szimulálva az izomsorvadást. A két hét eltelte (és a sín eltávolítása) után súlyokat kellett emelniük, majd újra mintát vettek izomszövetükből. A szövetminták vizsgálata során kiderült: az idősebb izmok nem reagálnak jól a nagy erőkifejtésre, ugyanis négyszer lassabban regenerálódnak a fiatalabbaknál, valamint regeneráció helyett gyulladást és hegszövet kialakulását tudták  megfigyelni.

Conboy azt állítja: roppantul fontos az, hogy egész életükben megfelelő fizikai testmozgást végezzünk és ennek megfelelően is étkezzünk, valamint időskorunkban is fizikailag a lehető legaktívabbak maradjunk, vizsgálataik ugyanis azt bizonyítják: ha hosszú ideig nem használjuk izmainkat, visszafordíthatatlanul elpusztítjuk őssejteink regeneratív képességét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!