szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Az IP-megfigyelőrendszerek fogalma és előnyei a nagyvállalati és intézményi szférában ma már széles körben ismertek.

Az IP-megfigyelőrendszerek fogalma és előnyei a nagyvállalati és intézményi szférában ma már széles körben ismertek. A kisvállalatokat azonban eddig ezek ára és a technológia ismertségének hiánya távol tartotta a modern biztonsági rendszerek kialakításától. Pedig ma már elérhető áron, és a szükséges funkciókat előismeretek nélkül kezelni képes szoftveres háttérrel kaphatók néhány IP-kamerából és központi rögzítő eszközből álló komplett megoldások.

Mit takar az IP-megfigyelőrendszer fogalma?
Az IP megfigyelőrendszer mindig a cég működése, a megfigyelni kívánt területek száma, elhelyezkedése alapján megállapított számú kamerából, és egy a kamerák képeit folyamatosan rögzítő, a visszajátszást kezelő hálózati videó rögzítőből (NVR) áll. Ezek az eszközök a vállalatok többségénél már ma is meglévő számítógépes hálózatra csatlakoznak, így a kamera képe bármely számítógépről, sőt szélessávú Internet kapcsolat birtokában bárhonnan ellenőrizhető.

Miért éri meg IP-megfigyelőrendszert kiépíteni?
Ki tudná őszintén azt mondani, hogy a mi vállalatunknál nincsenek problémák, minden úgy működik, ahogy szeretnénk. Márpedig ha valami – így például a raktár, az árukiadás vagy a vevőkezelés – nem megfelelően működik, az rontja a cég nyereségtermelő képességét, eredményét.
Nem feltétlenül csak a lopásokra kell gondolni! A közelmúltban egy nagy fővárosi áruház vezetője sorozatos panaszokra lett figyelmes az árukiadás terén. Másfél-kétórás várakozás alakult ki már kifizetett termékekért. A probléma tisztánlátása érdekében mindössze két kamerát kellett telepítenie, majd a napi felvételeket esténként kielemeznie, hogy rájöjjön két nap alatt a megoldásra. Egy közszolgáltató esetében folyamatos panaszok érkeztek az ügyfélszolgálati munkatársakra. Itt az ügyféltérbe helyezett kamerák képei bár nem igazolták a munkatársakra érkezett kifogásokat, a túlzott leterheltség könnyen feszültségekhez vezethetett. Márpedig néhány élőkép elég volt a korábban statisztikai adatokból – pl. napi ügyfélszám – tájékozódó vezetőnek. Ezek az esetek jobb esetben rontják a vállalat hírnevét, rosszabb esetben pedig vevővesztéshez vezetnek – a vevők visszaszerzése pedig talán a legnagyobb költség.
Egy alig néhány kamerából álló megfigyelőrendszer kialakításával az ügyvezető folyamatos kontroll alatt tarthatja a legkritikusabb működési területeket, vagy akár fókuszáltan megfigyelhet egy adott területet, így az ott jelentkező problémák forrását is azonnal megláthatja.

Milyen speciális szolgáltatásokat kínál egy IP megfigyelőrendszer?
A mai IP megfigyelő kamerák számos beállítási lehetőséget, és könnyen kezelhető szolgáltatást kínálnak: mozgásérzékelésre induló felvétel és e-mail riasztás, kamerakép továbbítása 3G mobiltelefonra, éjjellátó lencsék, hangrögzítés, kétutas hangrendszer és még hosszan sorolhatnánk. A videó rögzítő a kamerák képeit digitálisan rögzíti, így azok bármilyen videólejátszó szoftverrel megnézhetők.

Mennyibe kerül és mennyire bonyolult egy ilyen rendszer telepítése?
Egy 2-3 kamerából és egy videó rögzítőből álló rendszer költsége a szükséges szoftverekkel eddig meghaladta az egymillió forintos költséget, ráadásul alig 1-2 gyártó kínálta a rendszer szükséges valamennyi összetevőt – biztosítva azok kompatibilitását.
A D-Link 2009 telére kidolgozott két, kifejezetten a kisvállalatok néhány kamerás igényeire szabott csomagot – D-Link Biztonsági Központok –, melyek tartalmazzák a kamerákat, a rögzítőt, a kezeléshez és a lejátszáshoz szükséges szoftvereket, sőt, a vevő számára ingyenes helyszíni telepítést is. A csomagokat kényelmessége mellett ára teszi igazán vonzóvá: Egy két kamerából álló rendszer teljes költsége mindössze 300 000 Ft, a három professzionális kamerát tartalmazó, korábban milliós tételt jelentő csomag pedig 450 000 Ft-ért érhető el bármely hazai viszonteladónál.
Mivel a rendszer a már meglévő hálózatra épül, telepítése alig néhány órát vesz igénybe. A telepítés költsége tovább csökkenthető Power over Ethernet technológiával, amikor a kamera tápellátása az adatkábelen keresztül történik, így a kamerák elhelyezésétől függetlenül nem kell semmilyen villanyszerelési előkészítés.

Most, hogy mindent megtudtunk az IP-megfigyelőrendszerekről, ideje, hogy feltegyünk néhány egyszerű kérdést, amelyre a cikk alapján talán könnyedén tudnak majd válaszolni olvasóink.
Válaszolni pedig érdemes, mert a D-link a válaszadók között kisorsol egy DCS-2121 típusú IP-kamerát.
A kérdéseket tartalmazó kérdőívet itt találják olvasóink >>>

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!