szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kisázsia partjainál, az ókori Halikarnasszosz területén különleges leletre bukkantak török régészek. Az orvosságos edényen még a gyógyszerész neve is kivehető.

Antik orvosságosedényt tártak fel a törökországi Bodrum (ókori Halikarnasszosz) központjában folyó ásatások során.

"Ez az első ismert, a hellenisztikus korból fennmaradt orvosságostégely, amely Halikarnasszoszból származik" - nyilatkozta Ece Benli Bagci régész, hozzátéve, hogy a terrakotta tárolóedényen a valamikori gyógyszerész neve is fel van tüntetve - olvasható a Hürriyet Daily News angol nyelvű török napilap honlapján.

Falmaradványok és vízvezeték is előkerült

A régészek szeretnék megvizsgálni, hogy van-e valamilyen kapcsolat az orvosságostégely, valamint a közeli Kósz-szigetén működő Hippokratész orvosi iskolája, az Aszklépión között.

A feltárások során ókori falmaradványok és vízvezeték került elő, s a régészek öt terrakotta szarkofágot is találtak a bennük lévő csontvázakkal együtt. A leletek szintén a hellenisztikus korból származnak.

Halikarnasszoszt a Kr.e. XII. században alapították dórok és argosziak. Kr.e. 560-548 között lüd, később perzsa, majd római uralom alá került a város. E település szülötte volt a híres történetíró, Hérodotosz. A város legnevezetesebb épülete a Mauszóleion, amelyet az ókori világ hét csodája közé soroltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!