szerző:
Szegő Iván Miklós
Tetszett a cikk?

Magyar kutatók eredményeit közölte hétfőn az amerikai Physical Review Letters, az amerikai Fizikai Társulat vezető folyóirata.

Mint azt Csörgő Tamás, a Harvard Egyetem és az MTA Részecske- és Magfizikai Kutatóintézetének kutatója a hvg.hu munkatársával tudatta, a legújabb eredményük lényege az, hogy a RHIC gyorsító arany-arany nehézion-ütközéseiben megfigyelték és azonosították az egyik részecske tömegének jelentõs módosulását, "fogyókúráját".

Egy szempillantásnál sokkal rövidebb ideig, körülbelül 10 a mínusz huszonkettediken másodpercig az egyik szokatlanul nehéz részecske, az eta' a hozzá teljesen hasonló kvarkszerkezetű ikertestvéréhez, az eta mezon néven ismert részecskéhez hasonló, ideális tömegűvé válik, azaz az eta' tömege erre a szempillantásnál is rövidebb időre mintegy felére csökken. Ez valószínűleg a világon a leggyorsabb kísérletekben megfigyelt és tudományosan ellenőrzött tömegcsökkenés.

Az eredeti publikáció hétfőn jelent meg online az Amerika Fizikai Társulat vezető folyóiratában, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) honlapján pedig magyar ismertető is olvasható minderről. Eszerint magyar fizikusoknak sikerült először igazolniuk azt a sejtést, hogy nehézionok ütközése során egy bizonyos, a szubatomi részecskék között korábban elveszettnek vélt szimmetria visszatér. Az eredményt Csörgő Tamás, Sziklai János és Vértesi Róbert, az MTA Részecske- és Magfizikai Kutatóintézet munkatársai publikálták az MTA szerint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Megmérték a titokzatos neutrínó tömegét

A semleges részecske, a rejtélyes neutrínó tömege a hidrogén atom tömegének egy milliárdod részét teszi ki - állítják brit kutatók, akik vizsgálataikról a Physical Review Letters című szaklapban számoltak be.

MTI Tech

Első ízben észlelték a "kaméleon" neutrínót

Első ízben sikerült olasz fizikusoknak észlelniük, hogy miként alakul át a töltés nélküli részecske, a neutrínó egyik típusa a másikba: a kísérlet segíthet megfejteni a világegyetem egyik fő alkotórészének, a sötét anyagnak a titkait - jelentette be a genfi székhelyű Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) az itáliai Gran Sasso Nemzeti Laboratórium közleményére hivatkozva.

Szegő Iván Miklós Tech

Tévesen hittük, hogy létezik gravitáció?

Erik Verlinde számára "a gravitáció nem létezik" - minderről nemrégiben írt egy tanulmányt a korábban Amerikában tanuló és tanító, majd Hollandiába, szülőhazájába visszatérő fizikus. A New York Times most részletesen ismertette az Amszterdami Egyetem professzorának téziseit.

MTI Tech

Nagyobb részecskegyorsítót építenének az ősrobbanás kutatói

Nagyobb részecskegyorsítót építenének az ősrobbanás kutatói. Az új szerkezet - a svájci, 27 kilométer kerületű alagútban felépített nagy hadronütköztetővel (LHC) ellentétben - nem egy gigantikus körben, hanem egyenes vonalban gyorsítaná az ütköztetésre szánt részecskéket.