szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hosszú űrmisszión tartózkodó űrhajósoknak azzal is szembe kell nézniük, hogy a magukkal vitt gyógyszerek hatékonysága csökken - idézte amerikai kutatók megállapítását a BBC hírportálja.

Az amerikai Johnson Space Centre tudósai tanulmányukban az űrből visszatért és a Földön maradt gyógyszerek elemzésével kimutatták, hogy egyes szerek hatékonysága gyorsabban csökken az űrben. Az amerikai gyógyszerkutatók lapjában, az AAPS Journal című szakfolyóiratban közzétett eredmények szerint az űrhajók fedélzetén tapasztalható folyamatos sugárzás okolható a hatékonyság csökkenése miatt.

Az űrközpont kutatói négy-négy gyógyszeres dobozt állítottak össze 35 különböző medicinából, majd az egyik sorozatot elküldték a Nemzetközi Űrállomásra, míg a másikat földi körülmények között tárolták. A dobozok eltérő időt töltöttek el az űrben, az egyik például csak 13 napot, míg egy másik csaknem két és fél évet (28 hónapot). A visszatért és a Földön maradt dobozok tartalmát elemezve kiderült, hogy a vizsgált szerek egy részének csökkent a hatékonysága az űrben, minél tovább volt úton, annál nagyobb mértékben. A kutatók úgy vélik, az egyre hosszabb idejű missziók miatt megnövekszik a gyógyszerek iránti igény az űrben, ezért erre a kérdésre is figyelni kell.

A földi használatra szánt gyógyszerek csomagolásán a gyártók feltüntetik a lejárati időt, ez azonban meghatározott körülmények közötti tárolásra vonatkozik. Szokásos esetben azt javasolják, hogy a szereket napfénytől védve, hűvös, száraz helyen tartsák. Egy űrutazás során azonban különleges viszonyok uralkodnak, nagyobb sugárzás és rezgés, mikrogravitáció és szén-dioxidban dús környezet, változó nedvességtartalom és hőmérséklet teszik próbára a hatóanyagok stabilitását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Új naprendszert fedeztek fel

Hat planétából álló távoli naprendszert fedezett fel az amerikai űrkutatás hivatal, a NASA bolygóvadász űrteleszkópja, a Kepler csillagászati műhold.

MTI Tech

Moszkva űrnagyhatalom maradna - Gagarin után 50 évvel is

Az orosz állami duma hétfőn, az első ember űrrepülésének 50. évfordulója alkalmából hangsúlyozta, hogy Oroszország következetesen fellép a támadó fegyverek űrbe juttatása ellen, az ellen, hogy a világűrben fegyverkezési hajsza induljon el, s egyben támogatásáról biztosította az államfő és a kormány lépéseit, amelyekkel meg kívánják erősíteni Oroszországnak űrkutatási nagyhatalomként játszott szerepét.

hvg.hu Tech

A nap képe: elkaptak egy dupla napkitörést

A NASA Solar Dynamics obszervatóriuma rendkívüli felvételt készített, sikerült ugyanis rögzítenie egy csaknem egy időben bekövetkező, dupla napkitörést.

Szegő Iván Miklós Tech

Béke a hidegháborús űrben: 25 éve lőtték fel a Mirt

Negyedszázada, 1986. február 19-én startolt el a Földről az a hordozóeszköz, amely a szovjet űrállomás, a Mir (Béke vagy Világ – ezt jelenti az orosz név) alapmodulja volt. A Mir igazi sikertörténetnek számított az űrkutatásban.

MTI Világ

Irán kísérleti űrkabint juttatott a világűrbe

Irán a héten egy olyan kísérleti űrkabint juttatott a világűrbe, amelyet életfenntartó berendezésekkel láttak el abból a célból, hogy teszteljék azt az űreszközt, amely majd egy nagyobb állatot. juttathat ki a kozmoszba.