szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Európa-szerte a legjobb állapotban megmaradt őshüllőkövületre találtak Németország déli részén, Bajorországban.

Az egyelőre név nélküli therapoda 98 százaléka maradt fenn, így világszerte ez az egyik legteljesebb lelet – mondta Oliver Rauhut, a bajor régészeti és geológiai gyűjtemény konzervátora Münchenben.

A 72 centiméter hosszú fiatal állat maradványait az alsó-bajorországi Kelheimben találták. A lelet azért is tudományos szenzáció, mert fiatal állatot nagyon ritkán találnak, ráadásul ennek a példánynak bőr- és szőrdarabjai is fennmaradtak. A különleges fosszília október 27-én kerül közönség elé Münchenben, az ásványtani napokon. A lelet négy napon át lesz látható.

Rauhut irányítása mellett elkészült az első szakvélemény is egy nemzetközi kutatócsoport közreműködésével. A dinoszaurusz-szakértők szerint a 135 millió éves fosszília kiemelkedő tudományos jelentőséggel bír.

A lelet csupán kétdimenziós, a csontok és az anatómiai részletek nagyon jól megőrződtek. Azt, hogy az állat milyen idős volt elpusztulásakor, nehéz megállapítani: erre a koponya nagyságából, a csontok arányából és felszínéből következtetnek.

A kutatók számára azért is nagy jelentőségű egy-egy fiatal dinoszaurusz maradványainak fellelése, mert ezek vizsgálatából jobban megérthetők és felderíthetők az evolúciós mechanizmusok.

A theropodák csoportjához tartozó leletekre nagyon ritkán bukkannak a régészek. A fajok nagy részét csak töredékben fennmaradt maradványokból ismerik a szakértők – fejtette ki Dan Ravasz, a müncheni ásványtani napok szervezője. A kövületet Németország kulturális kincsévé nyilvánították. Ezáltal drasztikusan csökken financiális értéke és az őshüllő nem hagyhatja el az ország területét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!