Felfedezték a legfiatalabb bolygót

A legfiatalabb bolygót fedezték fel amerikai és ausztrál csillagászok, akik kutatásaikról a NASA Goddard Űrkutatási Központjában számoltak be szerdán.

  • MTI MTI
Felfedezték a legfiatalabb bolygót

A kutatók a hawaii Mauna Kea csúcson üzemelő Keck obszervatórium tízméteres teleszkópjaival végeztek megfigyeléseket, amelyek segítségével a 450 fényévnyire, a Bika csillagképben figyeltek meg az LkCa 15 katalógusjelű csillagot. Az égitest az úgynevezett T Tauri változócsillagokhoz tartozik, amelyek fényes, fiatal, alig egymillió éves csillagok - olvasható a Discovery News hírei között és a PhysOrg tudományos hírportálon.

A felfedezésről a The Astrophysical Journal című szaklapban jelenik meg tanulmány.

Amit a csillagászok felfedeztek, nem más mint egy forró "bolygókezdemény" a csillagot körülvevő, hideg gázokból és porból álló protoplanetáris korong közepén. A felvételek tanúsága szerint a planétaembrió az anyacsillag és a protoplanetáris korong közötti résben helyezkedik el, mohón habzsolva fel az azt alkotó gázokat és port.

"Az LkCa 15b katalógusjelű planéta egy szuper-Jupiter méretű gázóriás és ötször fiatalabb, mint az eddigi 'ifjúsági' bolygórekorder" - hangsúlyozta Adam Kraus, a Hawaii Egyetem csillagászati intézetének asztronómusa.

A protoplanetáris korong, vagy proplid általában fiatal csillagok körül kialakuló akkréciós (anyagbefogási) korong, amelyben gáz és szilárd részecskék keringenek. Ezen részecskék idővel nagyobb anyagcsomókká, planetezimálokká, végül bolygókká állnak össze. Az akkréciós korongok anyaga általában abból a ködből származik, melyben a csillag létrejött.

Kádár Tamás: Nincs jó válasz

Kádár Tamás: Nincs jó válasz

Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.