szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csak a bloggerek mernek írni arról, amiről a mexikói média nem – és ezzel az életüket teszik kockára. Az elmúlt hetek során a mexikói drogbandák négy embert gyilkoltak meg, mert posztoltak a drogkartellek üzelmeiről. A többiek ennek ellenére nem adják fel.

A Gerardo néven író illető már hozzászokott ahhoz, hogy a postaládája tele van fenyegető e-mailekkel. Különböző címekről érkeznek a levelek, de egy kaptafára készültek: mindegyikben brutális fenyegetések vannak. A Bosque nevű feladó például azzal fenyegette meg a bloggert, hogy feldarabolják és a megcsonkított testének darabjait elküldik a családtagjainak. Egy másik, Zacateca úgy fogalmaz, átvágja Gerardo torkát, ha nem hagyja abba a firkálást azonnal – áll a Spiegel cikkében.

Mindez nem üres fenyegetés – az utóbbi hetekben négy blogger fizetett az életével, mert írni mert a mexikói drogkartellek üzelmeiről.

A szavak nem hagyják hidegen, de megfélemlíteni sem hagyja magát – mondta Gerardo a Spiegelnek. A férfi sem a korát, sem a polgári nevét nem árulta el, telefonon is csak egy online szolgáltatón keresztül lehet elérni. Gerardo a  Borderlandbeat.com internetes platformon publikál, amit 2009-ben egy texasi ügyész hozott létre. Anonimitása az életben maradásának kulcsa, ahogy más névtelen bloggerek is csak így írhatnak a a drogkereskedelem, a korrupció, gyilkosság és más bűncselekmények témájáról, amit a mexikói drogkartellek követnek el az amerikai határ mentén – és amiről a mexikói média nem mer tudósítani.
AP
A tévé vagy a lapok már nincsenek abban a helyzetben, hogy tudósítsanak ezekről a hírekről. Nem csak az újságírók, riporterek, de a kiadók, a tulajdonosok is rettegnek. 2000-ben 70 újságírót öltek meg Mexikóban, további 11 van eltűntnek nyilvánítva azóta is. Egyetlen más országban sem ennyire sötét a helyzet. A „Riporterek határok nélkül” szervezet szerint a gyilkosságok mind a drogbandák számlájára írhatóak. 

A bloggerek ugyanakkor szövegekkel, fotókkal, videókkal dokumentálják, mi zajlik az USA-mexikói határon, és az információdarabokat publikálják is a neten. Virtuális térképet is rajzolnak a csempészútvonalakról, részleteket írnak meg a legfontosabb drogkartellek szervezeteiről – a vezetők nevét is beleértve.

Az internet az utolsó bástya

Hogy honnan származnak ezek az információk? Gerardo azt mondja, szűri és kiértékeli a megbízható és független forrásoktól érkező adatokat. De számtalan riporter háttéranyaga is nála landol – az újságíró nem meri publikálni, amit megtudott a szervezett bűnözésről. Sok újságíró számára az internet az utolsó bástya.

De a drogkereskedelmi központokban lakók is előszeretettel használják az internetet - a texasi határ mentén fekvő mexikói Nuevo Llaredoban például a nuevolaredoenvivo.es.tl oldalon a városvezetés felhívására a Google Maps segítségével be lehet jelölni, melyik utcában vannak a titkos drograktárak, illetve névtelen élő chaten jelentheti bárki, ha gyanús eseményekről vagy bűncselekményekről hallott.

Egyedül Nuevo Llaredoban négy embert gyilkoltak meg az utóbbi időben – célzottan bloggereket és fórummoderátorokat támadtak meg. A szeptemberi két halálra kínzott, kegyetlenül megcsonkított fiatal testét akasztották egy gyalogos hídra. Később egy Marisol Macias Castaneda nevű nőt öltek meg, aki egy Rascatripas nevű bloggerrel együtt vezetett egy szájtot. A negyedik áldozat pedig Rascatripas volt, a lefejezett holttestét november elején a város Kolumbusz-szobra alatt találták meg. 

A hídra erősített feliraton a Z aláírás szerepel, ami a környéken működő Los Zetas bűnszövetkezetre utalhat, és a másik két gyilkosság is a teljes mexikói keleti partot irányító bűnbanda lelkén száradhat.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!