szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A levélvágó hangyák olyan baktériumokat viselnek a testükön, amelyek megvédik őket a gombás fertőzésektől. Brazil biológusok a Biology Letters című szaklapban megjelentetett tanulmányukban bemutatták kutatásaik eredményeit, amelyek szerint a hangyák testén baktérium-filmréteg alakul ki, amely megakadályozza a gombák fejlődését.

A kutatók antibiotikum segítségével eltávolították a filmréteget az állatokról, ezáltal csökkent a hangyák ellenállóképessége a káros gombákkal szemben.

A levélvágó hangyák arról ismertek, hogy kiterjedt gombatelepet alakítanak ki, amelyek táplálékforrást jelentenek számukra. A Leucoagaricus gombák termesztéséhez szájszerveikkel leveleket vágnak darabokra, majd apró golyókat formálnak belőlük. Ezek a kis golyócskák szolgálnak táptalajként a gombák számára.

A kapcsolatból nemcsak a hangyák, hanem a gombák is előnyöket kovácsolnak: a hangyák tisztán tartják a gombatelepet és megakadályozzák, hogy más gombafajok elnyomják vagy megfertőzzék.

Korábbi kutatások során már kiderült, hogy a hangyák bizonyos mirigyeikben olyan anyagot termelnek, amely baktériumok és más kórokozók legyőzésére szolgál. Eddig azt feltételezték, hogy a baktériumok elsősorban a Leucoagaricus-kertek védelmére szolgálnak. Thalles Mattoso, a Rio de Janeiró-i Állami Egyetem munkatársa és kollégái viszont kiderítették, hogy az anyag magát a hangyát is védi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!