szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem is kell túlságosan paranoiásnak lenni ahhoz, hogy féltsük a számítógépünkön tárolt adatokat. Akadályozzuk tehát meg, hogy illetéktelenek is hozzáférjenek!

Védhetjük persze jelszavakkal is a számítógépünket, pontosabban a rajta tárolt adatokat, azonban – ismerve az emberi feledékenységet a jelszavak tekintetében – egyre több gyártó kínál az átlagos felhasználók számára is elérhető biometriai védelmet.

Itt van például az USB-s ujjlenyomat-olvasó. Amíg nem csatlakoztatjuk a számítógéphez, addig a komputer zárolva van. Hogy ez a zárolás miként valósul meg, azt mi állíthatjuk be az ujjlenyomat-olvasó szoftverével. Ha viszont csatlakoztatjuk gépünkhöz az USB-s kütyüt, akkor elég csak rátennünk az ujjunkat, s a megfelelő ujjlenyomat birtokában már feloldódik a zárolás, és hozzáférünk az adatainkhoz. (Azért a pendrájv szoftvere egy mesterjelszó beállítására is lehetőséget kanál, különben soha többet nem férnénk az adatainkhoz, ha valahol elhagynánk az ujjlenyomat-olvasót.)

Ugyancsak nem mindennapi titkosítást kínál a hangfelismerésre is megtanított, 8 Gbájtos pendrive. Az adatainkat teljes biztonságban tudhatjuk rajta, ugyanis kizárólag az előre beállított hang(ok)on elmondott parancsnak engedelmeskedik, azaz hangutasításra mutatja meg mappái tartalmát, fájljait. Plusz jelszavas védelem persze ehhez az eszközhöz is jár, különben bajban lennénk egy esetleges rekedtség esetén.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!