szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világháló feltalálása a társadalom minden területén alapvető változásokat idézett elő - állapította meg Rolf Heuer, az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) vezérigazgatója kedden. Az évforduló alkalmából a CERN-ben rekonstruálják az első weboldalt.

Az internetes háló megváltoztatta az emberek kommunikációját és életét. A web remek példa arra, hogy milyen kutatások vihetik tovább az emberiséget - mondta a tudós a dpa német hírügynökség jelentése szerint.

A szervezet húsz évvel ezelőtt, 1993. április 30-án jelentette be, hogy a világháló (world wide web) mindenki számára szabadon hozzáférhető és ingyenes. A technikát eredetileg arra fejlesztették ki, hogy segítségével a tudósok egymással kommunikálhassanak és kicserélhessék kutatási eredményeiket.

Az első weboldalt Tim Berners-Lee hozta létre, 1991. augusztus 6-án vált elérhetővé. Az oldal tartalmazta a világháló koncepciójával, a böngészők használatával és a webszerver létrehozásával kapcsolatos információkat. Négy évvel korábban, 1989-ben tette a brit kutató az első javaslatot információs rendszerhálózat kialakítására, melyből aztán a világháló kifejlődött. A world wide web jelenleg legalább 14 milliárd weboldalt foglal magába.

A világháló megalkotása - a feltaláló szerint - a kétségbeesés műve volt, mert nélküle a CERN-ben, Európa legnagyobb internet csomópontjában igen nehéz volt dolgozni. A webbel kapcsolatos technológiák többségét, mint az internetet, a hipertextet, a különféle betűtípusú szövegeket már létrehozták, neki csupán az volt a dolga, hogy absztrakt rendszerbe összerakja őket, így azok egy nagyobb, képzeletbeli dokumentációs rendszer lehetséges részei legyenek.

Az első magyarországi előadást a webről Tim Berners-Lee egy magyar kutatóval tartotta a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság debreceni konferenciáján. 1992-ben webes próbaszolgáltatást indítottak a KFKI internet klub tagjai, ezt követte 1993 decemberében a Budapesti Műszaki Egyetemen egy www-szerver létrehozása Márai Tamás vezetésével.

1994-ben Berners-Lee a neves bostoni műszaki egyetemen (Massachusetts Institute of Technology) megalapította a W3 Consortiumot, amelyet azóta is igazgat. 2004-ben az angol királynőtől lovagi címet kapott, 2013 nyarán pedig átveheti az első alkalommal odaítélt Erzsébet Királynő Díjat, amelyet a technika és a műszaki tudományok területén évente osztanak ki.

Sir Timothy John "Tim" Berners-Lee szerény ember. Találmányáért semmiféle jogdíjra nem tart igényt, azt mondja, "jó helyen voltam, jó időben". Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet az AFP francia hírügynökség jelentése szerint kedden azt is közölte, az első weboldal rekonstruálásával kíván megemlékezni a világháló húszéves fennállásáról.

A CERN 1993. január 30-án adott ki nyilatkozatot, amelyben engedélyezte a web ingyenes használatát. Dan Noyes, aki jelenleg a CERN-ben a világhálóért felel, a web történelme egyik legfontosabb időpontjának nevezte ezt a dátumot.

Akkoriban léteztek más, dokumentumok kutatására alkalmas programok is, mint például a WAIS és a Gopher, de a web egyszerűsége és az ingyen hozzáférhető technológia révén a társadalom gyorsan elfogadta, és gyors fejlődésnek indult.

A NeXT számítógép – Berners-Lee gépe, amelyen az első weboldal elkészült -, máig megvan a CERN-ben, az első weboldal viszont már nem érhető el online az eredeti címén. A CERN-nek eddig az 1992-ben készült fájlokat sikerült helyreállítania, de reméli, hogy a weblap korábbi verzióit is megtalálja.

"Tudjuk, hogy van valahol egy lemez, amely eltűnt, és amelyen egy 1990-es másolat található" – mondta az AFP-nek Noyes, aki a nagyközönség segítségét kéri a CERN-ben folyó nyomozáshoz. "Valaki biztosan tudja, hol van. Minden együttműködést nagyra értékelünk" – mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!