Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Példátlan változás következik egy hét múlva a hazai televíziózásban. Az analógról digitális műsorszórásra átállás nemcsak egy szokványos fejlesztés, ami után néhányaknál kicsit szebb lesz a kép, hanem annak a technológiának a teljes likvidálása, amit az első magyarországi tévéadás sugárzása óta használunk. Megijedni nem kell a változástól, de aki a jövőben is szeretne tévézni, annak legalábbis érdemes elolvasnia az alábbi néhány kérdést és választ.

Mindenkit érint a digitális átállás?

Nem. Sőt. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság adatai szerint ma Magyarországon mintegy 416 ezer háztartás érintett közvetlenül a digitális átállásban. Azok, melyek hagyományos szoba- vagy tetőantennával tévéznek.

Nem érintettek azok, akik kábelen, műholdon vagy IPTV-s szolgáltatással tévéznek, nekik semmit nem kell tenniük. A KSH adatai alapján nagyjából 3,8 millió háztartás van az országban, ebből gyorsan kiszámolható, hogy kb. 11 százaléknak van teendője.

Mit csináljon, aki a 11 százalékba tartozik?

A digitális földfelszíni adás vételére DVB-T MPEG-4 kompatibilis készülékre van szükség. A tévéken már évek óta egyértelmű matrica jelöli a kompatibilitást, a mostanában árult tévék zöme pedig már ilyen.

Nem kell persze feltétlenül új tévét venni, ha egyébként nincs tervben a dolog, elég egy set-top-box is, amit az antenna és a tévé közé kell csatlakoztatni.

A garantáló matrica

Hol lehet ilyet venni?

Nagyjából mindegyik ismert elektronikai (web)áruházban. Az Antenna Hungária által javasolt, hivatalos beszerzőhelyek listája itt található. Természetesen máshol is lehet vásárolni, de az aluljárókat például nem ajánljuk.

Mindegy, milyet veszek?

Nem. A set-top-boxok kiválasztása előtt érdemes végiggondolni tévézési szokásainkat, az ingyenesen fogható hét csatorna vételéhez ugyanis elegendő egy nagyjából 6-7 ezer forint környékén már beszerezhető alapkészülék is, de aki a későbbiekben előfizetést szeretne váltani, esetleg felvenné, megállítaná és visszatekerné az adásokat, annak drágább modellre van szüksége.

Mikor vegyem meg?

A digitális műsorszórás már aktív, így akár mától át lehet állni rá. Az analóg adást többéves húzás-halasztás előkészítő munka után idén kapcsolják le, két ütemben. Az első ütemben érintett területeken (az ország középső részén) július 31-én kapcsolnak, a második ütemben pedig október 31-én nyomják meg a gombot.

NMHH

És ha megvan, merre fordítsam az antennát?

Bármilyen meglepő, erre is van egy mobilos alkalmazás. A hivatalos antennatájoló app jelenleg androidos készülékekre tölthető le, de hamarosan iOS rendszeren is használható lesz. Az alkalmazásban lakhelyünk GPS koordinátáit vagy címét kell megadni, ezután megjelennek az azon a helyen elérhető adók, a tájoló funkció pedig az antennairány beállítását is segíti.

Milyen szuperképességeket kapok ezután?

Semmilyet, úgyhogy remélhetőleg megelégszik a több csatornával is. Az eddigi három csatorna – m1, RTL Klub, TV2 – mellett további négy adást – m2, Duna Tv, Duna World, euronews – lehet majd ingyen nézni. Az Antenna Hungária a tervek szerint az ingyenes csatornák körének bővítését is tervezi.

Remek, de ingyen nem lehet megúszni?

De. Az NMHH támogatja a rászorulónak ítéltek átállását. Ennek formáiról e-mailben a digitalistv@nmhh.hu címen, telefonon a 06-80/38-39-40-es ingyenesen hívható számon lehet érdeklődni.

Ki igényelhet támogatást?

Aki állandó lakóhelyén csak hagyományos módon – ingyenesen, előfizetői szerződés nélkül – televíziózik és rendszeres szociális segélyt, lakásfenntartási támogatást vagy ápolási díjat kap; időskorúak járadékában, saját jogon nevelési ellátásban, fogyatékossági támogatásban, vakok személyi járadékában, saját jogon kapott hadigondozotti pénzellátásban, foglalkoztatást helyettesítő támogatásban részesül; illetve az is, aki elmúlt 70 éves, de nyugellátásainak együttes összege nem haladja meg az 57 ezer forintot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!