szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kínai Pan Wang Future Hunter-Gatherer (a jövő vadász-gyűjtögetője) elnevezésű pályaműve nyerte idén az Electrolux Design Lab nemzetközi ipari-formatervező pályázatát. A természet ihlette koncepció élményszerűbbé teszi az élelmiszerek beszerzését, és közben arra is megtanít, valójában honnan származnak az ételek. A második és harmadik helyen két ötletes légtisztító koncepció végzett.

A győztes pályázó, Pan Wang koncepciója egy hologram segítségével, halakkal teli tavat, gyümölcsöskertet, vagy épp vadakkal teli erdőt vetít körénk, és a virtuális vadászatunk során összegyűjtött élelmiszereket rögtön felírja a bevásárló listánkra. "Úgy érzem, már nincs kapcsolat az emberek és az élelmiszerek forrása között. Szupermarketekben vásárolni annyira egyszerű, hogy a legtöbben már elfelejtették, honnan is jönnek valójában az alapanyagok" - mondta el ötletéről a formatervező. Lars Erikson, az Electrolux formatervezési igazgatója, aki egyben a zsűri elnöke is volt úgy vélekedett az ötletről: "Ez a koncepció őszintén és játékosan, mégis tanító jelleggel közelíti meg az élelmiszer beszerzés, a táplálkozás kapcsán felmerülő ökológiai kérdéseket, és a fogyasztói tudatosságot".

A zsűri Fulden Dehneli török pályázó Lotus elnevezésű koncepciójának ítélték a második helyezést. A Lotus egy okos eszköz, mely a sokoldalú és mobil légtisztítást helyezi a középpontba. Ez a kifejezetten otthoni használatra tervezett termék egy központi légtisztító elemből, és három különálló, speciális célra tervezett tölthető egységből áll. A Tisztaság Golyó, Illat Golyó és Pára Golyó használható akár a konyhában, hálóban, vagy épp a gardróbszekrényben.

A harmadik helyen a lengyel Michał Pośpiech végzett UrbanCONE (Városi toboz) nevű lebegő városi légtisztító gépével. A névválasztás a magasan a föld felett lebegő légtisztító gépek formájára utal, melyek megoldást kínálnak a városok egyre súlyosbodó légszennyezettségével járó problémára. Ultrakönnyű szerkezetének, valamint napelemekkel és cserélhető szűrőkkel ellátott csápjainak segítségével az épületek között szállva minden szennyeződéstől megszabadíthatná a városokat és otthonainkat.

A közönségdíjat közel 6 ezer szavazat alapján a HERO egy videójátékhoz hasonló, szórakoztató levegőtisztító eszköz tervezője, a perui Fiorella Rios vehette át.

A nyertes pályázó az 5 ezer euró jutalom mellett, egy hat hónapos fizetett gyakornoki állást is kap az Electrolux globális tervezőközpontjában. A második díjazott 3 ezer, a harmadik helyezett 2 ezer, az online közönségszavazás nyertese pedig ezer euró jutalomban részesült.

A 12. alkalommal meghirdetett Electrolux Design Lab versenyre 74 országból 1700 nevezés érkezett, köztük 21 magyar pályamű. A formatervezést tanuló egyetemisták "A jövő egészséges otthonainak megteremtése" témakörben olyan kreatív koncepciókkal jelentkezhettek, amelyekkel egészségessé és fenntarthatóvá tennék a jövő otthonait. A szakaszokban zajló versenyen a nevezők közül szakértői zsűri választotta ki azt a 100+ pályázót, akik az első fordulóban a nagyközönségnek is bemutathatták pályamunkájukat. A második fordulóba a zsűri és a közönség 70+, az elődöntőbe pedig 35 pályázót juttatott tovább. A döntőben már csak 6 pályázó mérettethette meg magát, köztük volt Kovács Apor (MOME) is, PETE elnevezésű ötlete is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!