Korábban már mutattunk egy csoportosítást a Facebookon (és úgy általában az interneten) gyorsan teret nyerő kamuhírek elindítóiról. Ezek az emberek azonban csak az első lépést teszik meg, itt még bőven meg tudna állni a folyamat – ami végül a teljesen átlagos, jóindulatú emberek miatt nem áll meg. A Facebookon, ahol kifejezetten egyszerű egy-egy bejegyzés megosztása/továbbosztása, a First Draft News összeállítása alapján dolgozó Urban Legends blog szerint négy nagy csoportra lehet osztani a kamuhírek terjesztőit.
Az első csoportba a segíteni kívánók tartoznak. Ők azok, akik ha látnak egy kiírást csalók vagy komolyabb bűnözők tevékenységéről, rögtön továbbosztják a bejegyzést, mert nem szeretnék ha rajtuk múlna, hogy valakihez nem jut el időben az információ. Szintén ide sorolhatjuk azokat, akik egy beteg kisgyereknek gyűjtő cikket (benne a számlaszámmal) úgy osztanak meg, hogy nem is ellenőrzik az adott oldal/eset hitelességét, és fogalmuk sincs róla, hogy valójában kinek megy a pénz.
A második csoportba tartoznak “a világ érthetetlen jelenségeit értelmezők”, akikről az Urban Legends azt írja: a világban jócskán vannak felfoghatatlan és megmagyarázhatatlan dolgok, de az ember agya úgy van huzalozva, hogy jobban elfogad szerencsétlenségeket, ha okot, magyarázatot talál rá. Ahol információhiány van, ott rövidesen szóbeszédek töltik be ezt az űrt, amelyek aztán idővel elterjednek és megszilárdulnak. Ide tartoznak például azok, akik szerint minden terrortámadás mögött az USA kormánya vagy maga Soros György áll. Hiszen valóban nehéz megérteni, mi is járhat annak a szánalmasan idióta, minden bizonnyal a saját istene által is lenézett terroristának a fejében, aki képes magát is felrobbantani azért, hogy több tucat embert megöljön. Obama vagy éppen Soros bűnbakká tétele valóban egyszerűbb magyarázatot kínál mindenre (is), és sokan hajlamosak mindig a könnyebben megérthető dolgot igazságnak elfogadni.
Sajnos itt még nincs vége a listának, van még két embertípus, aki nagyüzemben terjeszti a kamu híreket a Facebookon. Róluk az Urban Legends bejegyzésében olvashat.
Ha megnézné, melyik oldalak cikkeivel verik át rendszeresen, fussa át a listánkat: weboldalak, melyeknek soha ne higgyen el semmit.