szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hogy ne kerüljenek a felhasználók „idegen befolyás” alá, kulturális Nagy Falat emelnének Kínában. Nemzeti enciklopédiájuk online változatát készítik, hogy a netezők majd inkább azt böngésszék a Wikipedia helyett.

Az állami tulajdonú China Publishing Group irányítja a Kínai Tudományos Akadémia projektjét, ami egyúttal Kína legnagyobb publikációs projektje is: 2018-ra készülne el és válna elérhetővé a neten a nemzeti enciklopédia online változata. A kiadvány szerkesztője egy olyan összefoglalóról beszél, amelyik méltóképpen szimbolizálná az ország kulturális és technológiai fejlődését, és növelné Kína nemzetközi befolyását.

Az enciklopédia alapja, a könyv formájú első kiadás még 1993-ban jelent meg, majd 2009-ben született meg a második kiadás. Az újabb kiadáson, amely online is megjelenik, 2011-ben kezdtek el dolgozni. Eltérően a Wikipediától és annak kínai változatától, a szócikkeket szakemberek készítik.

A Kinai Tudományos Akadémia elnöke a készülő enciklopédiát méltatja
South China Morning Post/Oliver Tsang

Eddig több mint 20 ezer tudós vett részt a munkában, és azt tervezik, hogy a 2018-as indulásra legalább 3000 bejegyzés lesz, több mint 100 tudományágat érintve. Egy-egy szócikk nagyjából ezerszavas lesz, így az enciklopédia (amelynek online változata jelenik meg előbb, és csak azután a nyomtatott) kétszer olyan terjedelmes lesz, mint az Encyclopaedia Britannica, és nagyjából hasonló nagyságú lesz, mint a Wikipedia kínai verziója.

A Wikipedia elérését amúgy meglehetősen korlátozzák Kínában. A tudománnyal és a technológiával kapcsolatos bejegyzések elolvashatók, de ha érzékenyebb kulcsszóra keres valaki, azt gyakran olyan üzenet fogadja, hogy nincsen kapcsolat a szerverrel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!