szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elsőként mutatott be Magyarországon valós körülmények között működő 5G hálózatot a Magyar Telekom. A teszthálózat a kereskedelmi bevezetés előtt álló 5G berendezések segítségével valósult meg.

A tavaly, laboratóriumi körülmények között előállított, 22 Gbps sebességet elérő 5G-kapcsolat után ezúttal valós körülmények között mutatta be a Magyar Telekom budapesti székházában, hogy mire lesz képes a jövőben az 5G hálózat. A vállalat közlése szerint a 3,7 GHz-es spektrumban működő teszthálózat szabványosítás előtti 5G rendszerrel valósult meg, és a Huawei Technologies kereskedelmi bevezetésre kész 5G hálózati eszközeit használta. (A másik nagy hálózatieszköz-szállító Ericsson korábban már közölte: hamarosan elérhetővé teszi az 5G kereskedelmi szoftverét, így a szolgáltatók 2018 negyedik negyedévétől elkezdhetik az 5G bevezetését.)

A mostani bemutatóval a távközlési vállalat anyacége, a Deutsche Telekom nyomdokaiba lépett: utóbbi Európában elsőként hozott létre valós 5G-s kapcsolatot Berlinben 2017 szeptemberében, amely a 3.7 GHz-es spektrumban akár 2 Gbps sebességgel és mindössze 3 ms késleltetéssel működött. Idén májusban pedig Európában az első 5G NR NSA szabványnak megfelelő hálózati tesztet mutatta be a Deutsche Telekom kereskedelmi hálózaton.

Az új hálózati koncepciót jelentő 5G a vezetékes és a mobil kommunikáció előnyeit egyesíti. Bár a jelenlegi hálózatoknál lényegesen gyorsabb is lesz majd, az 5G lehetőségei nem csak a sebességben rejlenek, hanem a beépített hálózati intelligenciában és a más technológiákkal történő együttműködésre való képességben is.

Rékasi Tibor, a Magyar Telekom frissen kinevezett vezérigazgatója a budapesti 5G-teszthálózat bemutatóján
Magyar Telekom

A budapesti bemutatón Rékasi Tibor, a Magyar Telekom új vezérigazgatója is elismerte, ma még a telekommunikációs vállalatok sem látják be, mekkora is valójában az 5G-ben rejő potenciál. Éppen ezért a Magyar Telekom is folyamatosan kísérletezik partnereivel. A sajtóeseményen három kulcsfontosságú területen mutatták be az 5G jelenleg elképzelt használhatóságát.

Valós idejű távdiagnózis 5G hálózaton keresztül

A traumás sérülések ellátásában kulcsszerepe van a korai állapotfelmérésnek. A bemutatott esettanulmányban a kórházi kezelőorvos már valós időben információkat kaphat a beteg sérüléseiről a mentőorvos közreműködésével, még azelőtt, hogy a sérült a baleset helyszínéről a kórházba érkezne. Az elképzelés szerint a jövőben egy speciális orvosi szonda 5G hálózaton keresztül valós időben továbbítja a felvételeket a távoli 3D-holografikus képalkotáshoz, ami aztán közvetlenül az orvos, illetve mentős betegellátó látóterébe érkezik. Az orvos és a mentős így közösen egyből látják a páciens állapotát, aminek köszönhetően könnyebben és gyorsabban fel tudják állítani a diagnózist, és megtervezhetik a szükséges ellátást (pl. műtéti beavatkozást).

A szondából kinyert adatmennyiség a felhőbe érkezik, ahol különböző alkalmazás-specifikus kiértékelés és képfeldolgozás révén a CT-nél vagy MRI-nél is részletesebb 3D-s holografikus kép készül belőle, amely aztán valós időben megérkezik a fogadó orvos tabletjére vagy speciális AR szemüvegére. Az 5G nyújtotta nagy átviteli sebességnek, valamint a megbízható, alacsony késleltetésű kommunikációnak köszönhetően a mentőorvos és a kezelőorvos ugyanazt a szinkronizált képet látja egyidőben.

Játék a kiterjesztett valóságban

A bemutatott esettanulmányban a játékosok AR szemüvegen keresztül követhetik a versenyautókat a játékpályán, ahol a pályát már plusz környezetfüggő információkkal, statisztikákkal együtt láthatják.

Magyar Telekom

A versenypályáról 5G-n keresztül érkezik a felhőbe a videóközvetítés, ahol a valós idejű tárgyfelismerés révén meghatározásra kerül a versenyautók pozíciója, majd a kiterjesztett valósággal bővített tartalom megjelenik a kivetítőn vagy speciális AR szemüvegen. Nagy átviteli sebesség és gyors válaszidő szükséges a felhőbe való feltöltéshez, hatékony képalkotáshoz és az AR eszközre való továbbításhoz valós időben.

Mentés drónnal – 5G segítségével

Manapság a drónok akár egy előre rögzített repülési útvonalon is képesek önállóan repülni, viszont a mobilhálózaton keresztül történő irányítás, illetve felvétel-továbbítás a hagyományos mobilhálózati technológiák segítségével mindmáig nem megoldott hatékony módon. Azon esetekben amikor a drón távirányítása szükséges, javarészt a wifi-jel valósítja meg a pilóta és az eszköz közti kapcsolatot, ami viszont hatósugár-korlátozást eredményez. Az 5G technológia többek közt lehetővé teszi a drónok életmentési célú alkalmazását.

Felderítési, kutatási feladatokban segíthet az a drón, amely a rászerelt hőkamera segítségével tudja a terepet átvizsgálni eltűntek, sebesültek vagy áldozatok után kutatva. Előnyt jelent a gyors bevethetősége: nehezen megközelíthető helyszín esetén jóval a fizikai mentőcsapatok megérkezése előtt elkezdhető a kutatás. A távolról irányítható drón nagy területet tud átkutatni, a kamerájából 5G hálózaton keresztül jut a kép a távoli felhasználóhoz.

A hatékony működéshez elengedhetetlen a megbízható átviteli kapcsolat, az alacsony késleltetés, valamint nem utolsó sorban a függőleges nyalábformálás, valamint nyalábirányítás technológiája (Vertical beam forming and steering), amelyek az 5G mobiltechnológia részei. Az 5G sebessége lehetővé teszi, hogy a drónt azon keresztül irányítsák, és emellett képeket, vagy akár 360 fokos videókat is valós időben továbbítsanak a hálózaton. A képek pontos földrajzi helyzetmegjelöléssel érkeznek, így a mentőcsapat már a konkrét ponthoz tud sietni, ami gyorsítja a mentést.

Hasonlóan érdekes példákról olvashat az újgenerációs mobllinternetet bemutató korábbi cikkünkben: epekedni fog az 5G-s internet után, ha megmutatjuk, hogy mire jó.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!