szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Liberator nevű fegyver nevét öt évvel ezelőtt ismerte meg a világ, de az amerikai hatóságok gyorsan leszedették a netről a terveket. Most azonban fordult a kocka.

Amióta létezik a 3D-nyomtatás, és pláne amióta már a kereskedelmi forgalomban is lehet kapni 3D-nyomtatót fennáll a veszélye annak, hogy lesz, aki nemcsak gyerekjáték vagy épp a törött váza helyett egy új váza készítésére használja majd az eszközt. Nem is kellett sokáig várni a dologra, 2013 környékén Cody Wilson, a Texasi Egyetem (akkor) 25 éves joghallgatója mutatta be a Liberator nevű pisztoly terveit, illetve a prototípust.

A 3D-nyomtatással készült fegyver teljes mértékben műanyagból készül, így – a hagyományos pisztolyokkal ellentétben – a jelenleg legtöbb helyen alkalmazott, fémdetektoros beléptetőkapuk nem mutatják ki. Ráadásul az otthoni gyártás miatt nincs sorozatszáma sem, ami alapján azonosítani lehetne. Ezek után nem is csoda, hogy töröltették a netről a korábban közzétett terveket, hiszen a fegyverről az is bebizonyosodott, hogy halálos. Most azonban ismét fordult a kocka.

New South Wales Police

A legfrissebb hírek szerint a Defense Distributed nevű cég (amelyet Cody Wilson alapított) megnyerte azt a pert, amelyet az amerikai Külügyminisztériummal folytatott. Utóbbi szerint ugyanis a tervek közzététele megsérte a nemzetközi fegyverkereskedelmi szabályzatot (International Traffic in Arms Regulations, ITAR). A minisztérium álláspontja szerint ugyanis a Liberator

– amelynek terveit már 100 ezer alkalommal töltötték le a netről – terveinek közzététele exportnak minősül, így pedig Wilson törvényt sért ezzel a tevékenységével. Ő azonban a szólásszabadsághoz való jog korlátozásának tartotta a tiltást – a bíróság pedig neki adott igazat.

A döntés nyomán Wilson ismét elérhetővé teszi majd a terveket, amelyeket augusztus 1-jétől ismét szabadon lehet majd letölteni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Pavló Péter Tech

Hogyan csinálhat otthon fegyvert, és mit fog szólni ehhez a rendőrség?

A 3D-nyomtatás nemcsak egy újabb ipari és kereskedelmi forradalmat, hanem több veszélyt is hordoz magában. A nyomtatók elterjedésével például egyre több lehetőség nyílik a házilag printelt fegyverek készítésére, amik amellett, hogy a használóik számára is veszélyesek lehetnek, akár az emberi élet kioltására is alkalmasak. Magyarországon szigorú törvények szabályozzák a fegyvertartást, de kérdés, mire lesz ez elég a 21. század technológiájával szemben.