Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Felháborodással reagált a Kaspersky Lab arra a hétfőn megjelent kormányhatározatra, amely a kiberbiztonsági vállalatot nevén nevezve írta elő "potenciálisan veszélyes programok" kiszűrését és elhárítását a kormányzati szervek és az állami fenntartású intézmények rendszereiből.

Egy nappal azután, hogy sajtónyilvánosságot kapott a Kaspersky Lab vírusvédelmi szoftvereinek kormányzati szervezeteknél és állami tulajdonú vállalatoknál történő felhasználását lényegében betiltó kormányhatározat, megszólalt az orosz tulajdonú vállalat. A cég láthatóan nem érti, hogy a magyar kormány miért "vizsgálja felül" (ahogy ők fogalmaznak) a kiberbiztonsági termékeik használatát. A Kaspersky Lab kategorikusan kijelenti, hogy

"a Kaspersky Labet ért összes vád teljes mértékben megalapozatlan, helytelen és be nem bizonyított".

A vállalat közleménye szerint a tiltás alapjául szolgáló európai parlamenti jelentésnek "nincs jogszabályi ereje valamint inkább spekuláción és feltételezéseken, mint tényeken alapszik". A Kaspersky Lab szerint egész egyszerűen nincs bizonyíték a velük kapcsolatos ferdítések mögött.

A cég azt is hangsúlyozza, hogy "az átláthatóság és a nyitottság melletti elkötelezettségük" jeleként nemrég határozták el magukat, hogy svájcba költöztetik a kutatás-fejlesztési osztályuk adatgyűjtéssel és -feldolgozással foglalkozó részlegét, melynek munkáját és nyitottá teszik harmadik felek számára, hogy felül tudják vizsgálni szoftvereiket.

Kaspersky Lab

A vállalat alapító-vezérigazgatója, Eugene Kaspersky úgy véli, hogy az elmúlt időszak kormányzati döntései, amelyek meggátolják termékeink használatát, egyre közelebb visznek minket az internet "balkanizációjához", és csak a kiberbűnözés elterjedését szolgálják Európában és globális szinten. Szerinte ezen lépésekkel nem egy biztonságos és nyílt digitális piac megépülését segítik a kormányok, hanem inkább egy megosztott és kevésbé versenyképes környezetet teremtenek.

A Kaspersky Lab közleményében kiemelte: várja a kormányok és vállalatok kérdéseit a céggel, annak vezetésével, szakértelmével és módszereivel kapcsolatban.

Az orosz tulajdonú vállalat termékei akkor kerültek célkeresztbe, amikor az Egyesült Államok tavaly nyáron a mostani, hazai kormányhatározathoz hasonló tiltást vezetett be saját hatáskörben. Az akkor megfogalmazott vád szerint a vírusvédelmi programok egyenesen a Kremlhez vannak bekötve. A Kaspersky Lab már akkor azt hangoztatta, hogy a vádak hamisak. Először felkínálták, hogy nézzenek bele a forráskódjukba, majd decemberben úgy döntöttek, beperlik az amerikai kormányt. Mindeközben viszont izraeli ügynökök rajtakaptak orosz kémeket, ahogy a Kaspersky antivírus programjában nyúlkálnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!