szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy gyógyszergyártó cég kiválasztotta Magyarországot III. fázisú vizsgálataihoz, így nemsokára a kezelések is megkezdődhetnek.

Új terápia tesztelése kezdődhet meg hamarosan Magyarországon, amellyel a limfómás betegeknek segítenek – írja a Világgazdaság. Egy gyógyszergyártó cég ugyanis kiválasztotta hazánkat a készítmény III. fázisú vizsgálataihoz, így Magyarország lehet az ötödik ország, ahová az egyes B-sejtes limfómák terén alkalmazható, új epigenetikai terápia megérkezik.

Bödör Csaba biológus, a Semmelweis Egyetem molekuláris diagnosztikai laboratóriumának vezetője szerint az új terápia azoknak jelent majd nagy segítséget, akik nem reagáltak az eddigi kezelésekre. Ha a klinikai vizsgálatok sikerrel járnak, az újszerű eljárás akár több száz betegen segíthet.

Nagy Zsolt, a Semmelweis Egyetem I. számú Belgyógyászati Intézete Hematológiai Osztályának főorvosa szerint egyre nagyobb szükség van az innovatív terápiákra: mivel a hematológiai betegségek nagy része ritka, így az egészségbiztosítók sokszor nem tudják azonnal finanszírozni az új terápiák megjelenését. Ezeknek a betegségeknek a diagnosztikája és a gyógyítása is igen költséges, ezért a kezelőorvos és a finanszírozó közösen állapítja meg, hogy mennyire fontos az adott terápia a betegek életében.

Egy-egy hematológiás beteg gyógyítása havonta 2-4 millió forintba kerül a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőnek (NEAK), ezek a terápiák már bekerültek a tételesen finanszírozott eljárások közé. A betegek 10-15 százaléka csak egyedi kérelem alapján jut hozzá a NEAK által finanszírozott gyógyszerekhez.

Az elutasítás ilyen esetekben viszonylag ritka, de Nagy szerint az lenne mindenkinek a legjobb, ha az innovatív terápiák is mihamarabb bekerülnének a tételesen finanszírozott készítmények közé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!