szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hackerek álma az, amit a New York-i és a Michigani Egyetem kutatói megalkottak: olyan gépet építettek, amely az emberéhez nagyon hasonló ujjlenyomatokat képes előállítani.

A mobileszközök többségében megtalálható ujjlenyomat-olvasó biztonságosságát nehéz vitatni, ám ha a New York-i és Michigani Egyetem új találmányával hasonlítjuk össze, mindjárt más megvilágításba kerül: öt kutató olyan neurális rendszert alkotott, amely nagyon igazinak tűnő ujjlenyomatokat képes előállítani. A DeepMasterPrints néven ismertté vált találmányt egy biometrikus azonosítással foglalkozó konferencián mutatták be, Los Angelesben.

A Motherboard azt írja, a szakemberek több mint 6000 ember valós ujjlenyomatát táplálták be rendszerükbe. A "generátor" ezeket elemezve aztán megkezdte sajátjai legyártását. Kimondottan olyan utánzatokról van szó, amelyeket a biometrikus azonosítást használó eszközökhöz lehet felhasználni, például mobiltelefonokhoz.

Balra az igazi, jobbra a gép által kreált ujjlenyomat.
Philip Bontrager, Aditi Roy, Julian Togelius, Nasir Memon, Arun Ross (DeepMasterPrints: Generating MasterPrints for Dictionary Attacks via Latent Variable Evolution)

A kutatócsapat szerint a rendszer legnagyobb előnye, hogy képes kihasználni a modern ujjlenyomat-olvasók tulajdonságát: a szenzornak, például amilyen egy mobiltelefonon is megtalálható, elég csak az ujj kis részét szkennelnie ahhoz, hogy használóját azonosítsa, ez pedig komoly előnyt jelent a gép számára.

A kutatók három biztonsági szinten vizsgáztatták a mesterségesen létrehozott ujjlenyomatokat. A legalacsonyabb szintnél az esetek 76 százalékában át tudták verni a teszteléshez használt rendszert, az eggyel komolyabbnál azonban már sokat hibázott, a legeresőbb szinten pedig majdnem labdába sem tudott rúgni. A kutatók szerint mindez nem azt jelenti, hogy a klasszikus, ujjlenyomat általi azonosításnak rövidesen vége lehet. Inkább arról van szó, hogy a jövőben sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetni a biztonságra. Például azzal, hogy a telefonok hátlapjára szerelt olvasók az egész ujjat szkennelik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!