szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagy bejelentést tehet a NASA hétfőn: könnyen lehet, hogy a marsi élet nyomaira bukkantak a bolygó légkörét vizsgálva.

Könnyen lehet, hogy a marsi élet nyomaira bukkantak a NASA szakemberei – számolt be róla egy meg nem nevezett forrására hivatkozva a The New York Times. A lap úgy tudja, a vörös bolygó légkörében hatalmas mennyiségű metánt talált a Curiosity – vagyis azt a gázt, amit jelenlegi tudásunk szerint az élőlények állítanak elő.

A marsjáró már 2013-ban is talált metánt a légkörben, ezúttal azonban jóval magasabb értéket mért a műszere. A mostani számítás szerint 1 milliárd részecskéből 21 lehet metán, ami elsőre rendkívül alacsonynak tűnik, ám mindez a 2013-as érték háromszorosa. A NASA egyelőre nem tett bejelentést a témában, de a hétvégén folyamatosan vizsgálták az eredményeket, és várhatóan hétfőn tesznek majd hivatalos állásfoglalást az ügyben.

[Ez vajon mi lehet? Rejtélyes fehér fényt fotózott a Marson a Curiosity]

Az egyik legnagyobb kérdés, hogy miként kerülhetett a levegőbe a metán. Az elképzelések szerint – esetleg a föld alatt élő – mikrobák juttathatták a légkörbe azt, de az sem elképzelhetetlen, hogy a felszín alól került elő valamilyen talajmozgásnak köszönhetően. Az viszont biztos, hogy nemrég jelenhettek meg.

Ha valóban valamilyen életforma juttatta a levegőbe a metánt, akkor a Mars 2020 nevű marsjárónak ezt is alaposan ki kell majd vizsgálnia.

Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!