szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Marshall-szigetekhez tartozó Runit-szigeten van egy betonkupola, ami a hidegháborús amerikai atomrobbantások szennyezett hulladékát őrzi – de lehet, hogy már nem sokáig.

A globális felmelegedés és a nukleáris fegyverek külön-külön is komoly fenyegetést jelentenek az emberiségre nézve, a Marshall-szigeteknél azonban mindkettővel számolni kell – ráadásul egyszerre.

Az Egyesült Államok a hidegháború idején a nukleáris kísérletek során összesen 67 atombombát dobott le a Marshall-szigetek környékére. Ennek következményeként az 1970-es évek végére óriási mennyiségű sugárszennyezett talajt és törmeléket szállítottak a Marshall-szigetek Enewetak atolljának egyik szigetére, a Runit-szigetre. Hogy ne legyen ártalmas a környezetre, betonnal keverték össze, majd egy hatalmas betonkupolát építettek köré.

Most ez a nukleáris temető kerülhet igen komoly veszélybe.

A The Los Angeles Times beszámolója szerint a globális felmelegedéssel megemelkedő vízszint miatt könnyen lehet, hogy a 45 centiméter vastag falú, 117 méter átmérőjű Runit-kupola megreped, emiatt pedig a radioaktív anyag szivárgásnak indulhat.

Amerikai Védelmi minisztérium

A lap a Columbia Egyetem kutatóival közösen öt alkalommal utazott el a kupolához, amelyet a beszámolók szerint már most repedések borítanak. Ezek a hőmérséklet emelkedésével egyre nagyobbak lesznek, így az emelkedő tengerszint miatt víz juthat a kupola belsejébe is.

Az IFLScience megjegyzi, egy 2019 júliusában készült tanulmány szerint a Marshall-szigetek egyes részein már most akkora a sugárzás, mint Csernobil és Fukusima közelében.

Amerikai Energiaügyi Minisztérium

A helyzet azért is súlyos, mert a Marshall-szigetek 1986-ban függetlenedett az Egyesült Államoktól. Ez azonban azt is jelenti, hogy az USA többé már nem felel a Runit-kupola "gondozásáért", és bár az amerikaiak jóvátételt fizettek a kísérletekért, nem tudni, mi lesz a kupola sorsa.

Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!