szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ma már szinte minden terméken megtalálható a vonalkód, amelynek kifejlesztésében a most elhunyt George Laurer is közreműködött.

94 éves korában elhunyt George Laurer amerikai mérnök, aki sokat segített a vonalkód rendszerének elkészítésében – írta a BBC. Laurer a vonalakból és számokból álló kódrendszer beolvasását végző szkennert is segített kidolgozni, amely talán fontosabb volt, mint maga a vonalkód.

Az Európában használt kereskedelmi forgalomba kerülő vonalkód szabványa a GS-1 kódolás. Az első három számjegy az országjel (Magyarországé: 599), a következő 2-7 számjegy a forgalmazót vagy gyártó céget azonosítja, a fennmaradó számjegyek pedig magát a terméket és kiszerelését. A 13. számjegy ellenőrző karakter.

Az első vonalkód 1952-ben jelent meg, az azonban még nem úgy nézett ki, mint a mostaniak. A kiskeresedelmi forgalomba se azonnal kerültek be, a rendszer szabadalmaztatása után még 22 évet kellett erre várni. Az első termék, amelyet vonalkódról olvastak be, egy Wrigley’s Juice Fruit rágógumi volt. Ezt az amerikai Troy kisvárosban húzták be.

Pixabay/Clker-Free-Vector-Images

A vonalkód használatát itthon a Skála Budapest Nagyáruház vezette be elsőként, 1984-ben, majd az 1990-es évek óta az egész országban elterjedt. Az IBCS Hungary szerint jelenleg naponta 5 milliárd csippenés jelzi szerte a világban, ha a kiskereskedelmi forgalomban valahol azonosítanak egy vonalkódot. A rendszer érdekessége, hogy nem a fekete vonalak a lényegesek, a fehérek számítanak: ezekről verődik vissza a leolvasó által kibocsátott impulzus, ezt látja tehát a gép – olvasható a Wikipédián.

Egy általános vonalkód különféle zónákból áll. Az első az úgynevezett nyugalmi zóna, ezt követi a start karakter, egy vagy több adatkarakter, aztán egy vagy több ellenőrző karakter, majd a stop karakter, és végül a hátsó nyugalmi zóna. A vonalkódok lehetnek fix hosszúságúak vagy tetszőleges hosszúak is – írja a leltarozunk.hu.

A vonalkód ötlete egy egykori IBM-alkalmazott, Noeman Woodland fejéből pattant ki. Már az 1950-es években kitalálta, hogyan működhetne a rendszer, ám egyedül nem tudta megvalósítani, Laurer segítségére is szüksége volt hozzá. A koncepció alapvetően kényelmi szempontból született: a '70-es években egyre nehezebbé vált, hogy a bolti termékeket egyedi árazonosítóval lássák el. A megoldást a vonalkód jelentette.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!