szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kínában még az 1980-as években kezdték el megtervezni a rendszert, amely pontosabb az amerikai GPS-nél. Hónapokra vagyunk attól, hogy teljeskörűen üzembe helyezzék.

Kína az 1980-as évek óta dolgozik azon, hogy létrehozza a BeiDou Navigation Satellite System, vagyis a BDS nevű rendszert. Ezzel szeretnék megdönteni az Amerikai Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma által kifejlesztett és üzemeltetett – a Föld bármely pontján, a nap 24 órájában működő – globális műholdas navigációs rendszert – GPS uralmát. Ennek érdekében az elmúlt évtizedekben Kína sorozatosan lőtte fel a műholdjait. Az AP jelentése szerint mostanra lényegében felállt a rendszer gerince, 2020 első felében pedig a 24 szatellitből álló hálózat utolsó két műholdat is pályára állítják.

A korábbi beszámolók szerint a BDS nagyjából 2,5 méteres pontosságra képes, szemben a GPS 20 méteres pontosságával. Ha elindul a rendszer, az Kína számára komoly függetlenséget is jelent majd, így ugyanis nem fenyegetheti őket az a veszély, hogy az amerikaiak letiltják a hozzáférésüket a GPS-rendszerhez, megbénítva ezzel az országot.

Hasonló okokból fejlesztett Európa is saját megoldást, a GPS-nél szintén pontosabb Galileót már egymilliárd ember használja telefonján és más eszközein.

Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!