Az Európai Űrügynökség (ESA) műholdja szomorú eseményt rögzített a Pine-szigeti-gleccser egy részén. A napokban egy hatalmas jégtömb vált le a területen.
hvg.hu
A szakértők, köztük az Európai Űrügynökség (ESA) megfigyelői hosszú ideje vizsgálják az antarktiszi jégtakarót, és azon belül a jégtömegek mozgását, repedéseit. Az ESA műholdakkal is nyomon követi a terület változását, különösképp a Pine-szigeti-gleccserét, melyen korábban is fedeztek már fel töréseket.
A napokban azonban sokkal drámaiabb esemény zajlott le a területen, pontosabban a gleccser tengerbe nyúló felén: egy 310 négyzetkilométeres jégtömb egyszer csak levált a Pine-szigetről, valóságos láncreakciót beindítva ezzel – írta a CNN. A jéghegy leválását követően több kisebb sziget keletkezett.
A nagyobbik ilyen új jéghegyet B-49-nek keresztelték el a szakértők. Ennek mérete a becslések szerint 100 négyzetkilométer.
A pontos okokat még vizsgálják a szakértők, de úgy vélik, hogy a törések a jégrendszer egyensúlyhiánya miatt következtek be: a melegedő hőmérséklet, a melegebb óceánvíz és a havazás csökkenése egyszerűen nem tették lehetővé, hogy a gleccser feltöltődjön. Ráadásul a Pine-szigeti, illetve a szomszédos a Thwaites-gleccser "artériákként" működnek, így a kutatók szerint nem zárható ki, hogy a jövőben újabb repedéses balesetek történjenek.
Harmadik birodalmi mintára, de nem német minőségben készült el 50 éve a Balatonig vezető autópálya első fontosabb szakasza. Az állampártnak elég volt, hogy csak Kádár János balatonaligai nyaralójáig ért a sztráda.