szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA-nak köszönhetően már arról is vannak ismereteink, hogyan fest a naplemente a Földön túli bolygókon.

Attól, hogy a Földön olyan a naplemente, amilyennek mindannyian ismerjük, ez a különböző bolygók esetében már nem teljesen igaz – ez derül ki a NASA legújabb videóiból, amelyekben megpróbálták illusztrálni, milyen a látvány, amikor más planétákon is nyugovóra tér a központi csillag. A Futurism által idézett kutatómunka eredményét Geronimo Villanueva csillagász mutatta be.

A tudós öt különböző planétáról, a Marsról, a Vénuszról, az Uránuszról, a 39,46 fényévre található TRAPPIST-1e-ről, továbbá a Szaturnusz legnagyobb holdjáról, a Titánról készített szimulációs videót, hogy megmutassa a naplementét. A kutató a NASA online modellező eszköze, a Planetary Spectrum Generator segítségével állított elő két felvételét, amelyek szimulált környezetben készültek.

Az egyik videóban halszem nézetben látható a naplemente, míg a másikban úgy, mint ha a nézelődő maga is a bolygón állna, és épp az égboltot nézné. Mondanunk sem kell, ez a leglátványosabb, a különbségek ugyanis itt jönnek ki igazán. A Marson például egész furcsa formát ölt az eltűnő napfény, míg az Uránuszon a jól ismert sárgás, narancsos színek helyett a jelenség mindvégig kéknek tűnik.

A bolygók ilyen irányú vizsgálata azért is fontos a NASA-nak, mert a tudósok a fény segítségével képesek meghatározni, miből van a vizsgált planéta atmoszférája, és mi boríthatja a felszínét.

A NASA-nak nemrég egy olyan planétára sikerült rábukkannia, amelyet paraméterei alapján nyugodtan hívhatunk egy második Földnek is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!