szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már mintegy félmillióan töltötték le az Országos Mentőszolgálat és a Vodafone Magyarország Alapítvány által fejlesztett ÉletMentő applikációt, amely most még gyorsabb és hatékonyabb lett: chatbot funkciót is kapott, amely megkönnyíti a felhasználók dolgát és kérdezz-felelek formában segíti az elsősegélynyújtást is.

A valóban könnyen használható, fél éve működő applikáción keresztül már mintegy 2500 segélyhívás érkezett, a szakértők szerint sok százan vannak, akik az életüket köszönhetik a programnak. „Ma már az üzleti és a mesterséges intelligencia elemeit is használjuk az életmentés számos területén, köztük a Vodafone-nal közösen fejlesztett ÉletMentő applikációhoz kapcsolódóan is” – mondta Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója a chatbot funkció Balatonfüreden tartott bemutatásakor.

[A Mentők kérik: mindenki mihamarabb tegye fel a mobiljára ezt az ingyenes ÉletMentő alkalmazást]

Az ÉletMentő app sokat segített a „magyar tengernél” is, ahol a vízimentők sürgősségi betegellátásra szakosodott egységeinek tableteket adott az Országos Mentőszolgálat.

A Balatonnál szolgáló vízimentőknek jelenleg két szupergyors, nyolcvan kilométeres óránkénti sebességre is képes hajójuk van, egy a keleti medencében, egy pedig a központi medencében szolgál. A tervek szerint belátható időn belül a nyugati medence is megkaphatja a maga rohamhajóját. A hajók felszereltsége megegyezik az utakon közlekedő rohamkocsikéval, annyi a különbség, hogy a vízen elengedhetetlenül szükséges, hogy a felszereléseket víz- és ütésálló ládákban tárolják.

Sebességbe kapcsoltak a Balatonnál

A Mentők mellett a Vodafone is folytatja a fejlesztéseket, a szolgáltató felkapcsolta Siófokon található 5G bázisállomásait, így a déli part fővárosában már elérhető az újgenerációs mobilhálózat az arra alkalmas készülékekkel.

A siófoki állomások már a márciusi frekvencia aukción elnyert 3500MHz-es frekvenciasávot használják. A szolgáltató továbbá azt is bejelentette, hogy az elkövetkező időszakban felkészítik a Balaton körül lévő bázisállomásait a 700 MHz-es sáv fogadására, amivel a tó és a partvonal egészén elérhető lesz az 5G szolgáltatás az arra alkalmas készülékekkel. A szolgáltatás a tervek szerint szeptember elejétől lesz elérhető, amikor is az NMHH elérhetővé teszi a Vodafone számára a 700MHz-es sávot.

„Az eddigi tapasztalatok szerint Budapesten jól működik az 5G hálózat, 1 Gigabit fölötti sebességgel érkeznek az adatok” – mondta a HVG-nek Budai J. Gergő, a Vodafone Magyarország vezérigazgatóhelyettese. „Átlagemberként ugyanakkor nehezen érezzük az 5G technológia sebességét és a késleltetés hiányát, maximum abban észlelünk különbséget, hogy pár másodperc alatt le tudunk tölteni egy filmet, gyorsabban és jobb minőségben jönnek az adatok. De az 5G leginkább a gépek közötti kommunikációban fog segíteni. Egy önvezető autó például 4G-n nem tudna működni, mert ott van annyi késleltetés, hogy már nem lennének pontosak a helymeghatározási adatok, így akár baleset is történhet. Az 5G-nél ez már nem így van, s az 5G lehetővé teszi például a távoperációk végrehajtását is: elképzelhető, hogy az orvos Budapesten, a beteg pedig Berlinben van, s a robotkart az 5G-hálózaton keresztül irányítják” – magyarázta.

Pixabay / ADMC

A Vodafone által telepített 5G-hálózatok már most alkalmasak a jövőben gyorsan növekvő adatforgalom kezelésére: a 4G-hálózat egy négyzetkilométeres körzetben százezres nagyságrendben képes eszközöket kezelni, ez a szám az 5G esetében viszont már milliós nagyságrendű. „Az országos hálózat létrehozásához még szükség van pár évre. A teljes területet fedő rendszer gócpontokból fog kiindulni, először jönnek a nagyobb városok, ott is elsőként a belvárosi részek, az ipari parkok, valamint az egészségügyi és az oktatási intézmények” – mondta Budai J. Gergő.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!