szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A repülőgyártó Airbus szerint áttörő tudományos eredményt értek el egy ROXI nevű eljárás segítségével, amely szimulált holdi porból képes oxigént gyártani. A felfedezés a cég szerint lehetővé teszi az ember megtelepedését a Holdon.

Az Airbus Defence and Space által vezetett nemzetközi kutatócsoport sikeresen demonstrálta oxigén és fémek előállítását szimulált holdporból (regolit) a gyártó által felfedezett eljárás, a ROXY (Regolith to OXYgen and Metals Conversion) segítségével. A csoport tagjai többek között a gyártástechnológiával foglalkozó drezdai Fraunhofer IFAM, a massachusettsi Boston Egyetem és a sevillai Abengoa cég mérnökei is.

“Ez az áttörés hatalmas előrelépést jelent, amellyel sokkal közelebb kerültünk a rég áhított célhoz: a Holdon való hosszútávú tartózkodás feltételeinek megteremtéséhez” – mondta Jean-Marc Nasr, az Airbus Space Systems vezetője, aki szerint a ROXY bebizonyította, hogy az ipari szektor és a világ vezető tudósainak együttműködése jelentős, kézzelfogható eredményeket hoz.

A ROXY segítségével olyan kisméretű, egyszerűen kezelhető, kompakt és költséghatékony oxigén- és fémtermelő állomás tervezhető, amellyel számos űrbéli küldetés válhat valóra a jövőben – áll az Airbus közleményében. A létesítménynek nem lesz szüksége a Földről származó anyagokra vagy üzemanyagra – magát a ROXY reaktort leszámítva –, így egy átfogó rendszer fő alkotóeleme lehet, amely 3D fémnyomtatással állíthat elő különféle termékeket a Holdon fémekből és fémötvözetekből, valamint oxigént. A Holdon található víz felhasználásával akár rakétaüzemanyag is készíthető a ROXY fémporából. Márpedig az égitesten igen sok víz lehet.

A Földön a ROXY révén olyan módszerek honosodhatnak meg a jövőben, amelyek drasztikusan csökkentik a fémgyártás közben felszabaduló üvegházhatású gázok kibocsátását. A jelenleg alkalmazott technológiák mellett a fémgyártás súlyosan környezetkárosító: az acélgyártás felel a globális szén-dioxid-kibocsátás mintegy 5 százalékáért. Számos fém előállítása közben jelentős mennyiségű, a környezetet károsító perfluor-szénhidrogének (PFC-k) szabadulnak fel és kerülnek a környezetbe. Mivel a ROXY olyan eljárás, amely lényegében nem jár gázkibocsátással, az említett környezetkárosító hatás nagymértékben csökkenthető, így alkalmazása jelentősen hozzájárulna az ENSZ fenntarthatósági célkitűzéseinek megvalósulásához – állítja az Airbus.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!