szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Dél-pesti Centrumkórház vezetője szerint a populáció azon részét, amely már átesett a koronavírus-fertőzésen, valószínűleg nem kell majd oltani.

A Magyar Nemzet Vályi-Nagy Istvánt, a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet (DPC) igazgatóját kérdezte hétfőn a magyarországi koronavírus-járvány helyzetéről. A kórházigazgató azt mondta, nagyon fontos az immunválasz időbeni lefolyásának vizsgálata, mivel a vakcináknak legalább ehhez hasonló védelmi szintet kell biztosítaniuk. Szerinte a populáció azon részét, amely már átesett a fertőzésen, valószínűleg nem kell majd oltani.

A vakcinákról szólva a kórházigazgató azt mondta: a különböző oltások hatásossága valószínűleg eltérő lesz. Szerinte azt is érdemes tudni, hogy a valódi védettséget egy eredeti, majd – egyes vakcinák esetében – két-három hét múlva beadott emlékeztető oltás együttese fogja megteremteni, a második dózis beadását követő 15-20 nap után, mert ennyi időre lesz szükség, hogy a védő hatású immunglobulinok a vérben rendelkezésre álljanak.

A kórházigazgató közölte azt is, hogy az oltás hatását és a fertőzésből kigyógyult páciensek immunitását egymással párhuzamosan vizsgálják, "mert azt még senki sem tudja, hogy ez utóbbi meddig tart".

[Évekkel a koronavírus-fertőzés után is lenyomhatja az újabb betegséget az immunrendszer]

A koronavírus-betegség ellen jelenleg négy olyan vakcina van, amely biztató eredményekkel rendelkezik: a Moderna, a Pfizer és a BioNTech oltóanyagai mind 90 százalék fölötti hatékonyságúak, az Oxfordban készült pedig átlagosan 70. Az orosz Szputynik V vakcina – amelyről továbbra sem tudni sok mindent – szintén 90 százalék fölötti védettséget biztosít, legalábbis az előállítói szerint.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!